RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Alarmujące tempo zanikania lasów Amazonii. Apel prezydenta Brazylii

Lasy w Amazonii są niszczone na wielką skalę (Ricardo Funari/Brazil Photos/LightRocket via Getty Images)

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wezwał do kontrolowania oficjalnych danych na temat wylesiania, kontynuując ataki na państwowy instytut badań INPE. Wykonane przez niego satelitarne zdjęcia pokazały alarmujące tempo zanikania lasów Amazonii.

Prezydent Brazylii proponuje synowi funkcję ambasadora USA

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zaproponował swojemu synowi Eduardo funkcję ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że nominacja zależy...

zobacz więcej

Bolsonaro w piątek oskarżył INPE o fałszowanie danych, dodając, że należało je przedstawić członkowi jego gabinetu, zanim ogłoszono je publicznie. Dane INPE z połowy lipca wykazały, że wylesianie Amazonii postępuje w najszybszym od lat tempie.

Dyrektor brazylijskiego organu publicznego, któremu powierzono pomiar wylesiania, oskarżył w wywiadzie w gazecie „Estado de S. Paulo” prezydenta o „tchórzostwo” za publiczne zakwestionowanie oficjalnych danych.

Ricardo Magnus Osorio Galvao powiedział: „Mam nadzieję, że mnie wezwie do Brasilii, żeby wyjaśnić dane i że będzie miał odwagę powtórzyć to przede mną w cztery oczy”.

Najnowsze dane INPE pokazują 88-procentowy wzrost wylesiania w Brazylii w czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku.

– Sposób, w jaki mówił, naprawdę mnie przestraszył, oskarżył ludzi z najwyższego poziomu brazylijskiej nauki – dodał dyrektor INPE w innym wywiadzie dla TV Globo.

Bolsonaro powtórzył krytykę INPE w niedzielę w Brasilii, sugerując, że rząd chciałby kontrolować termin publikacji danych na temat wylesiania, aby uniknąć „złej reklamy przeciwko Brazylii". – Doświadczamy prawdziwej psychozy środowiskowej, trzeba walczyć z wylesianiem, ale nie jest sprawiedliwie prowadzić kampanię przeciwko Brazylii – powiedział szef państwa.

– Jeśli dane są niepokojące, (dyrektor INPE) powinien, kierując się patriotyzmem, ostrzec ministra i powiedzieć mu, że dane zostaną opublikowane i żeby się przygotował. Ten sposób publikacji tych danych jest dla nas szkodliwy – stwierdził.

W Brazylii, gdzie znajduje się ponad 60 proc. amazońskich lasów, „płuca planety” są nieustannie zmniejszane przez ekspansję rolniczą.

źródło:

Zobacz więcej