RPO: Przygotowuję się do zaskarżenia uchwał samorządów dot. LGBT

W ostatnich miesiącach uchwały anty-LGBT podjęło prawie 30 samorządów (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dot. ideologii LGBT – powiedział w TVN Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zdaniem RPO te uchwały to deklaracje polityczne.

Palikot do LGBT: „Dać się pobić to zwycięstwo”. O agresji w drugą stronę nie wspomina

„I dać się pobić. Być pobitym w milczeniu. To da zwycięstwo” – taką radę dla aktywistów LGBT opublikował Janusz Palikot. Były polityk nie wspomniał...

zobacz więcej

– Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dot. ideologii LGBT. Uważam, że one nie są tylko i wyłącznie deklaracjami politycznymi, one mogą mieć walor normatywny, wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego – powiedział Bodnar.

Zdaniem rzecznika sądy administracyjne powinny zweryfikować, czy jednostki samorządu terytorialnego mogą wydawać uchwały, które są w sprzeczności z brzmieniem Konstytucji i zakazem dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, który jest wyrażony w art. 32 Konstytucji.

– Zamówiliśmy w biurze opinię eksperta prof. Dawida Sześciło na ten temat. On potwierdza nasze wstępne informacje i w najbliższym czasie będziemy przygotowywali zaskarżenia do sądów administracyjnych, by sądy mogły się z tym zmierzyć – powiedział.

– Jak mają czuć się osoby homoseksualne, biseksualne czy transpłciowe, słysząc o strefach wolnych od LGBT? – pytał rzecznik.

– Dobra demokracja polega na tym, że nawet jak mamy moc większościową stanowienia prawa, to za każdym razem skupiamy się i zastanawiamy, jak prawa mniejszości poszanować – powiedział.

W ostatnich miesiącach uchwały anty-LGBT podjęło prawie 30 samorządów, m.in. województwa małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz 10 powiatów i 12 gmin.

źródło:

Zobacz więcej