Morawiecki o umowie na remont czołgów: Kolejny krok do odbudowy potencjału polskiej armii

Premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i prezes PGZ Witold Słowik podczas uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72 (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

– Mamy do czynienia z kolejnym milowym krokiem do odbudowy potencjału polskiej armii – powiedział w poniedziałek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72.

Żołnierze będą mogli odejść z armii po 25 latach służby. Teraz projektem zajmie się Sejm

Likwidujemy wymóg ukończenia 55 roku życia dla żołnierzy, którzy chcą odejść na emeryturę. Zostaje tylko warunek 25 lat służby – podkreślił szef...

zobacz więcej

Szef rządu i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili w poniedziałek Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy, gdzie wzięli udział w uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72.

– Drodzy pracownicy, to przede wszystkim ogromna radość, że udało się dopiąć tę umowę, która daje możliwość rozwijania naszych umiejętności i utrzymania miejsc pracy tutaj w Gliwicach dla ponad tysiąca pracowników, kooperantów, dla firm które współpracują z Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy – powiedział Morawiecki.

– Dla nas to niezwykle ważny moment, że nasz możliwości operacyjne, napraw i modernizacji czołgu T-72 dadzą możliwość utrzymania miejsc pracy i rozwijania kompetencji w tym bardzo ważnym obszarze obronny na najbliższe kilka lat – dodał.

Szef rządu dziękował też szefowi MON za „ogromne zrozumienie, które ma dla rozwoju wojsk pancernych, dla modernizacji naszej armii”. – To wspaniałe dzieło i znakomita współpraca z panem ministrem, która na pewno stanowi bardzo dobrą podstawę dla budowy silnej polskiej armii – oświadczył.

– Ten wielki kontrakt, na blisko 2 mld zł, który na najbliższe sześć lat daje miejsca pracy, ale też pozwala budować specjalizacje, budować kompetencje pomiędzy pracownikami zakładów, ale także we współpracy z naszymi ośrodkami akademickimi, naukowymi z naszą armią; pozwala wierzyć w to, że wchodząc powoli w trzecią dekadę XXI wieku nasza armia rzeczywiście będzie coraz lepiej uzbrojona, coraz bardziej zdolna do samodzielnej, ale w ramach oczywiście naszego Sojuszu Północnoatlantyckiego, obrony naszego terytorium – powiedział premier.

Błaszczak: 15 sierpnia w Katowicach defilada „Wierni Polsce”

Na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego pod hasłem „Wierni Polsce” zaprosił mieszkańców kraju i regionu minister obrony narodowej Mariusz...

zobacz więcej

– Mamy do czynienia z kolejnym milowym krokiem do odbudowy potencjału polskiej armii – podkreślił Morawiecki.

„Pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach był produkowany czołg nowej generacji”

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że plan modernizacji technicznej wojska do 2026 r., opiewający na kwotę 185 mld zł, dotyczy zarówno zakupów jak i modernizacji wojska.

– Modernizujemy, modyfikujemy ten sprzęt, który jest dostępny w Wojsku Polskim. Ta spraw dotyczy czołgów T-72 i dzięki remontowi czołgi zostaną wyposażone w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w nowoczesną łączność cyfrową. Zostaną też przeprowadzone gruntowne remonty tych czołgów – mówił minister.

Szef MON podkreślał, że celem umowy jest także zachowanie miejsc pracy w zakładach Bumar-Łabędy i stwierdził, że jest spokojny, co do możliwości realizacji kontraktu. – Czołgi T-72 to jest sprzęt, który jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, a ta modyfikacja to taka zdolność pomostowa, a wszyscy oczekujemy i pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach był produkowany czołg nowej generacji – dodał Błaszczak.


W poniedziałek w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy została podpisana umowa na remont czołgów T-72 z modyfikacją, której łączna wartość wynosi 1,75 mld zł. Realizacja umowy przez polski przemysł zbrojeniowy ma potrwać niespełna sześć lat. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy wraz z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu wchodzą w skład konsorcjum PGZ, które prowadziło negocjacje w sprawie modyfikacji czołgów T-72.

źródło:

Zobacz więcej