Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Niemcy: Dzwon gloryfikujący Hitlera usunięty. Wisiał od 1936 r.

Podobne dzwony, do tego z wieży kościoła ewangelickiego św. Wendelina w Essingen znajdują się jeszcze w kilku innych obiektach (zdjęcie ilustracyjne) (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)

Z wieży kościoła ewangelickiego św. Wendelina w Essingen na południu Niemiec zdjęto w niedzielę umieszczony tam w 1936 r. dzwon z inskrypcją gloryfikującą Adolfa Hitlera i swastyką. Decyzję w tej sprawie podjęła ostatnio Rada Kościoła Ewangelickiego.

Berlin zaprasza Moskwę na salony. Rosja pozostała Rosją

Władimir Putin nie ugiął się pod krytyką płynącą z Zachodu. Nie cofnął się nawet o krok. Nadal realizuje swoją agresywną politykę wobec Ukrainy,...

zobacz więcej

Rada ustaliła niedawno, że podobne napisy poświęcone führerowi III Rzeszy i gloryfikujące faszyzm, umieszczone w czasach jego panowania, na dzwonach ewangelickich świątyń pozostawały jeszcze w pięciu z tych kościołów.

W dwóch zostały obecnie usunięte.

Na nowym dzwonie w kościele ewangelickim w Essingen, miasteczku liczącym 6 400 mieszkańców, widnieje teraz cytat z Ewangelii św. Mateusza jaki umieszczono w czasach jego budowy w XIII w. - informuje regionalna telewizja publiczna SWR.

Mimo gorącej debaty jaka toczy się wokół nazistowskich symboli i tekstów na kościelnych dzwonach, w trzech ewangelickich zborach na terenie Niemiec decyzją lokalnych władz pozostawiono je nadal nietknięte.

Nowy dzwon zawieszony zgodnie z wolą regionalnej Rady Ewangelickiej Badenii-Wirtembergii na wieży świątyni w Essingen kosztował 10 tys. euro.

źródło:

Zobacz więcej