SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

USA: batalia o zachowanie tożsamości szkół katolickich. LGBT pozywa za dyskryminację

Osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła – zastrzega archidiecezja (fot. FB/cathedralhighschool)
Osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła – zastrzega archidiecezja (fot. FB/cathedralhighschool)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

Sędzia uznał, że promocja LGBT jest zgodna z wiarą katolicką. Dlatego skazał drukarza

„Drukarz z Łodzi został skazany, bo zdaniem Sądu Najwyższego cele fundacji założonej m.in. przez Annę Grodzką, której prezes określał się jako...

zobacz więcej

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe.

– Prawda nie jest determinowana opinią większości – powiedział abp Thompson. – Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski.

Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, zachował wbrew woli biskupa, posadę nauczyciela w innej szkole. To prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, która w związku z tą sytuacją została przez abpa Thompsona pozbawiona przymiotnika „katolicki”. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

źródło:
Zobacz więcej