Nowy sondaż do Sejmu. PO i Wiosna tracą kilkadziesiąt mandatów

Sondaż wyborczy pracowni Estymator (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dziś, PiS w wariancie „solo” może liczyć na 275 mandatów, Platforma Obywatelska na 171, a PSL na 13. Pod progiem znalazłyby się pozostałe partie – wynika z badania pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. W porównaniu do analogicznego badania sprzed miesiąca PiS zyskuje 3 mandaty, PO traci ich 11, Wiosna traci wszystkie 27, a PSL zyskuje 13 mandatów.

Nowa koalicja na lewicy. „Łzy wzruszenia” w „Gazecie Wyborczej”

„Redakcyjni koledzy i koleżanki o sercu po lewej stronie ukradkiem wycierali łzy wzruszenia, wpatrując się w telewizor. Kto uwierzyłby dwa lata...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadzono na dwa sposoby. Pierwszy – wariant koalicyjny, drugi – partie do Sejmu idą „solo”.

W wariancie „solo” największym wygranym okazuje się PiS. Na tę partię swój głos oddałoby 45,3 proc. badanych, dałoby to tej partii 275 mandatów.

Drugi wynik uzyskała Platforma – 28,9 proc. i 171 mandatów. Trzecie miejsce – 13 mandatów – z 5,2 proc. poparciem dla PSL.

W wariancie „solo” do Sejmu swoich posłów nie wprowadziłyby: Kukiz'15 (4,8 proc.), SLD (4,5 proc.), Wiosna (3,8 proc.), Korwin (2,9 proc.), Razem (1,5 proc.), Nowoczesna (1,2 proc.), Ruch Narodowy (1,1 proc.), oraz Zieloni (0,4 proc.).

Jak zaznacza portal „w porównaniu do badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl w dniach 19-20 czerwca, PiS zyskuje 3 mandaty, PO traci 11 mandatów, Wiosna traci wszystkie 27 mandatów, a PSL zyskuje 13 mandatów (według czerwcowego sondażu ludowcy nie wchodzili do Sejmu)”.

Zeznania Siwego, obietnice Schetyny, uśmiech Czarzastego

I wreszcie stało się jasne: opozycja idzie na wybory podzielona, pokłócona i osłabiona długotrwałym żenującym spektaklem rozmów koalicyjnych....

zobacz więcej

W wariancie koalicyjnym zdecydowanym wygranym okazała się Zjednoczona Prawica (PiS+Porozumienia+Solidarna Polska), na którą oddanie głosu zadeklarowało 47,1 proc. respondentów.

Drugie miejsce z wynikiem 29,2 proc. przypada Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna). Próg wyborczy – który dla koalicji wynosi 8 proc. – przekroczyłaby także lewicowa koalicja SLD, Wiosny i Razem – otrzymała wynik 9,5 proc

Koalicja Polska, którą tworzy obecnie sam PSL, weszłaby do Sejmu rzutem na taśmę z wynikiem 5,2 proc. Piąte miejsce przypadło dla koalicji Kukiz’15 i Bezpartyjnych Samorządowców. Taka koalicja – jak wynika z badania – może liczyć na poparcie rzędu 5,2 proc.

„Przy takim rozkładzie głosów Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 255 mandaty, Koalicja Obywatelska na 154, blok Lewicy na 33, PSL-Koalicja Polska dostałoby 12 mandatów, a Kukiz'15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 5” – wynika z badania.

Badanie przeprowadzono w dniach 18 – 19 lipca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

źródło:
Zobacz więcej