Sinice, zanieczyszczenia i bakterie e.coli. Zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem

Z powodu sinic zamkniętych jest 10 kąpielisk na terenie Trójmiasta oraz trzy w województwie zachodniopomorskim. Dodatkowo na plaży w Darłowie nie wolno wchodzić do wody ze względu na wykrytą tam bakterię e. coli, a w Mikoszewie z powodu zanieczyszczenia.

Bałtyk zagrożony katastrofą ekologiczną. Z zatopionego wraku może wyciec paliwo

Wrak niemieckiego tankowca Franken stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Zalegające w kadłubie paliwo w każdej chwili może przedostać się do...

zobacz więcej

Z powodu sinic zamknięto nadmorskie kąpieliska: Gdynia Redłowo, Sopot Kamienny Potok Koliba, Sopot Hotel Sopot Beach Club, Sopot Hotel Haffner Esentra, Sopot Park Północny I, Sopot Park Północny II, Sopot K 22, Sopot Łazienki Południowe, Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa, Sopot-32A-33 - podał GIS na stronie internetowej. Zamknięte jest też kąpielisko nr 3 - „Mała Plaża” w Helu. Zamknięte jest również kąpielisko Mikoszewo w woj. pomorskim, ale nie z powodu sinic, tylko ze względu na parametry mikrobiologiczne wody morskiej. Z kolei kąpielisko w Darłowie w woj. zachodniopomorskim zamknięto z powodu zanieczyszczenia wód Bałtyku w tym miejscu bakterią escherichia coli. Z powodu podejrzenia zakwitu sinic zamknięte jest także kąpielisko na Jeziorze Węgorzyno (Pomorskie) w leżącym niedaleko Kartuz Sulęczynie. – podał GIS na stronie internetowej.

O zakazie kąpieli przypomniał w sobotę na Twitterze Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku.

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne - zamknięte. Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego; biegunka, wymioty i bóle brzucha.

źródło:

Zobacz więcej