Przechwycony tankowiec. Wielka Brytania zwraca się do ONZ

Pływajacy pod brytyjską banderą tankowiec został zatrzymany przez Iran (fot. Contributor/Getty Images)

Wielka Brytania w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ stwierdziła, że przechwycenie brytyjskiego tankowca Stena Impero przez Iran „stanowi nielegalną ingerencję”. Jednostka podczas akcji Gwardii Rewolucyjnej była na wodach terytorialnych Omanu – podkreśla Londyn. Teheran zignorował wezwania brytyjskich dyplomatów i poinformował, że nie uwolni na razie tankowca.

Iran tłumaczy zatrzymanie brytyjskiego tankowca. „Doszło do kolizji”

Tankowiec Stena Impero pod brytyjską flagą, przejęty w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu w cieśninie Ormuz, wcześniej uczestniczył w kolizji z...

zobacz więcej

„Statek korzystał z unormowanego prawnie przepływu tranzytowego w międzynarodowej cieśninie objętej międzynarodowym prawem” – napisali brytyjscy przedstawiciele do Rady Bezpieczeństwa. „Prawo międzynarodowe wymaga, aby prawo do przepływu tranzytowego nie było utrudniane, a więc działanie Iranu stanowi nielegalną ingerencję” – dodano.

Teheran zignorował jednak wezwania brytyjskich dyplomatów i poinformował, że nie uwolni na razie tankowca. Podano, że na pokładzie jednostki, stojącej w porcie Bandar Abbas, prowadzone jest śledztwo w sprawie złamania przepisów morskich. Przedstawiciel irańskich Portów i Organizacji Morskiej zapewnił, że wszyscy członkowie załogi są zdrowi i bezpieczni.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Zarif powiedział wcześniej, że przejęty w piątek brytyjski tankowiec „naruszył przepisy morskie”. W rozmowie telefonicznej z szefem brytyjskiej dyplomacji Jeremym Huntem zaznaczył, że sprawę należy rozwiązać na drodze prawnej.

Teheran twierdzi, że zatrzymanie tankowca nastąpiło z powodu wypadku z udziałem irańskiego kutra rybackiego.

Brytyjski minister spraw zagranicznych poinformował na Twitterze, że przekazał swojemu irańskiemu odpowiednikowi, iż jest „bardzo zawiedziony” działaniami Iranu.

Agencje spekulują, że przejęcie statku to odpowiedź na wcześniejsze zatrzymanie irańskiego tankowca w Cieśninie Gibraltarskiej przez wojsko brytyjskie.

źródło:
Zobacz więcej