Zabójstwo wicekonsula. Głównym podejrzanym brat tureckiej posłanki

Uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do grupy tureckich dyplomatów w restauracji HuQQabaz (fot Yunus Keles/Anadolu Agency/Getty Images)

Władze irackiego Kurdystanu poinformowały w sobotę, że zatrzymały dwóch podejrzanych, w tym domniemanego zabójcę tureckiego wicekonsula i dwóch Irakijczyków zastrzelonych w środę w restauracji w Irbilu. Główny podejrzany jest bratem tureckiej deputowanej.

Atak na tureckich dyplomatów. Wśród ofiar zastępca konsula w Irbilu

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów zginęło podczas strzelaniny w mieście Irbil w irackim Kurdystanie – poinformowały o tym miejscowe władze....

zobacz więcej

Jak podały służby antyterrorystyczne irackiego Kurdystanu, „policja oraz antyterroryści” zatrzymali urodzonego w 1992 roku i pochodzącego z tureckiego miasta Diyarbakir Mazluma Daga. Jest on bratem Dersim Dag – deputowanej prokurdyjskiej tureckiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), stanowiącej drugą największą siłę opozycyjną w parlamencie Turcji.

HDP zdecydowanie potępiła atak w Irbilu. „Wykorzystywanie ataku jako powodu do brania na cel naszej deputowanej poprzez osobę jej brata jest prowokacją i jest nie do zaakceptowania” – oświadczono.

Drugi zatrzymany Mohammed Biskesiz miał „pomagać Mazlumowi Dagowi w działaniach terrorystycznych” – poinformowały kurdyjskie władze, nie podając więcej szczegółów.

W środę w restauracji w Irbilu, stolicy Regionu Kurdystanu w Iraku, uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do grupy tureckich dyplomatów, którym towarzyszyli Irańczycy. Ofiarami śmiertelnymi zdarzenia był turecki wicekonsul w Irbilu Osman Kose oraz dwóch irackich Kurdów.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarża partię HDP o ścisłe związki z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). PKK – uznawana przez Turcję, UE i USA za organizację terrorystyczną – ma wiele oddziałów na terytorium Iraku, głównie w Kurdystanie.

Choć PKK zaprzecza, by miała jakikolwiek związek ze środową strzelaniną, Ankara w czwartek rozpoczęła „najszerzej zakrojoną” operację powietrzną wymierzoną w PKK w irackim Kurdystanie, która ma być odpowiedzią na „okrutny atak w Irbilu”.

źródło:

Zobacz więcej