Gorąca linia USA–Szwecja. Trump deklaruje pomoc dla rapera

A$AP Rocky jest podejrzewany o napaść w związku z bójką w Sztokholmie (fot. Kevin Winter/MTV1415/Getty Images For MTV)

Prezydent USA oświadczył w sobotę, że rozmawiał z premierem Szwecji Stefanem Loefven na temat aresztowanego w tym kraju amerykańskiego rapera A$AP Rocky'ego. Donald Trump poinformował rozmówcę, że może osobiście ręczyć za muzyka, który ma problemy w Szwecji w związku z bójką.

Znany raper „obrobiony”. Stracił biżuterię wartą półtora miliona dolarów

Około 1,5 mln dolarów jest warta biżuteria, którą skradziono z domu amerykańskiego rapera i producenta muzycznego A$AP Rocky’ego. Rabunku dokonało...

zobacz więcej

Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze, że Loefven zapewnił go, iż A$AP Rocky „będzie traktowany sprawiedliwie”. „Również ja zapewniłem go, że nie ma ryzyka, by A$AP uciekł i zaoferowałem osobiście za niego poręczyć”, jeśli zostałby wypuszczony z aresztu za kaucją czy w innych przypadkach – dodał Trump.

Prezydent podkreślił, że nadal będzie w kontakcie ze szwedzkimi władzami oraz – że uzgodnił z Loefvenem, że „ponownie porozmawiają w ciągu 48 godzin”.

Z kolei rzecznik szwedzkiego premiera Toni Eriksson poinformował, że rozmowa przywódców była „przyjazna i pełna szacunku” i trwała około 20 minut, w czasie których Loefven podkreślił, że wymiar sprawiedliwości Szwecji jest absolutnie niezależny od władz wykonawczych. – Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a rząd nie ma ani prawa, ani intencji, by wpływać na postępowanie sądowe dotyczące A$AP Rocky'ego – dodał.


30-letni raper, producent i model, który w rzeczywistości nazywa się Rakim Mayers, jest podejrzewany o napaść w związku z bójką, w której brał udział 30 czerwca w Sztokholmie. 3 lipca po koncercie w szwedzkiej stolicy został aresztowany, razem z trzema innymi osobami. Ze względu na „ryzyko ucieczki” jego areszt wydłużono w piątek do 25 lipca. Grozi mu kara do dwóch lat więzienia. Na opublikowanych w mediach społecznościowych nagraniach z bójki widać, jak raper gwałtownie rzuca kogoś na ziemię. Według adwokatów artysty działał on w samoobronie.

Sytuacją A$AP Rocky'ego zainteresował się prezydent Trump, którego o interwencję poprosiła amerykańska celebrytka Kim Kardashian.

Jeszcze w piątek lokator Białego Domu napisał na Twitterze, że rozmawiał o sprawie A$AP Rocky'ego z mężem Kardashian i przyjacielem aresztowanego, raperem Kanye Westem. „Tylu ludzi chciałoby, by sprawa została szybko rozwiązana!” – dodał.

Pochodzący z Nowego Jorku A$AP Rocky zasłynął w 2011 roku mixtape'em „Live. Love. ASAP”. Dwa lata później wydał swój pierwszy album „Long. Live. ASAP”.

Petycję internetową #JusticeForRocky wzywającą do uwolnienia rapera podpisało już blisko 620 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej