„Niepodległa w Europie”. Historyczne filmy w kinie plenerowym w Rzeszowie

Polscy piloci w Wielkiej Brytanii ok. 1941 roku (fot. © CORBIS/Corbis via Getty Images)

W Rzeszowie zainaugurowano Wakacyjne Kino Plenerowe „Niepodległa w Europie”. Na początek pokazano „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego. – Każdy z prezentowanych filmów nawiązuje do wydarzeń historycznych ważnych dla Polaków – deklaruje biuro wojewody podkarpackiego.

„Rycerze dobrej sprawy”. 75 lat temu żołnierze gen. Andersa wyzwolili Ankonę i Loreto

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów uczczono w Loreto żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy 75 lat temu walcząc z Niemcami wyzwalali miasta...

zobacz więcej

Realizatorem projektu jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jak przypomniała rzeczniczka wojewody Małgorzata Waksumundzka-Szarek tegoroczne Wakacyjne Kino Plenerowe jest kontynuacją ubiegłorocznego cyklu seansów filmowych włączających wszystkich mieszkańców Podkarpacia we współtworzenie i świętowanie 100. jubileuszu obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Każdy z prezentowanych filmów nawiązuje do wydarzeń historycznych ważnych dla Polaków. Seanse pełnią rolę edukacji patriotyczno-historycznej (…). To również wspaniała okazja do relaksu i spędzenia miło letniego wieczoru przed wielkim ekranem, zainstalowanym pod rozgwieżdżonym niebem – reklamowała imprezę Waksmundzka-Szarek.

W programie znalazły się współczesne filmy fabularne. Przeważać będą dramaty: obyczajowy, psychologiczny, wojenny, melodramat, ale będzie też thriller, biograficzny film muzyczny i komedia.

Waksumudzka-Szarek podkreśliła, że filmy wybierano nie tylko ze względu na tematykę i element edukacyjny, ale także na wartość artystyczną. Dodała, że w tym roku udział w doborze repertuaru mieli mieszkańcy, którzy mogli wskazywać filmy w plebiscycie zorganizowanym przez wojewodę podkarpackiego.

W czasie kolejnych seansów widzowie będą mogli obejrzeć „Trzy kolory – Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego, biograficzny obraz „Jesteś Bogiem” w reż. Leszka Dawida, thriller „Kret” Rafaela Lewandowskiego, „Dzień kobiet” w reż. Marii Sadowskiej i „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego. Cykl zakończy prezentacja dramatu wojennego „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia.

Filmy będą prezentowane w każdą kolejną sobotę wakacji. Prezentacja zakończy się 4 września.

Wydarzenie, realizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie”, dofinansowano z Programu Wieloletniego „Niepodległa”. na lata 2017-2022.

źródło:

Zobacz więcej