Polski MSZ wzywa Iran do natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

Tankowiec w cieśninie Ormuz; widok od strony Iranu (fot. Kaveh Kazemi/Getty Images)

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu – podało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort odniósł się do kolejnego incydentu w rejonie Zatoki Perskiej. W piątek Iran przejął w cieśninie Ormuz płynący pod brytyjską flagą tankowiec Stena Impero.

Brytyjski tankowiec przechwycony przez Iran po brawurowej akcji

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero w cieśninie Ormuz – podały w piątek irańskie i brytyjskie...

zobacz więcej

„W związku z ostatnimi incydentami dotyczącymi zajęcia i zatrzymania okrętów w cieśninie Ormuz, Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu” – czytamy w oświadczeniu.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że napięcia w Zatoce Perskiej stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu morskiego i lotniczego, globalnego rynku dostaw energetycznych, a także dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu” – napisało MSZ.

Tankowiec Stena Impero został przejęty w piątek przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu – jak wyjaśnia Teheran – „nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza”. Według właściciela tankowca jednostka płynęła, „ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji”.

Stena Impero płynęła przez cieśninę Ormuz do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką. Łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w sobotę charge d'affaires ambasady Iranu w Londynie, aby oficjalnie zaprotestować przeciw przejęciu „Steny Impero”. Z kolei minister obrony Penny Mordaunt nazwała incydent „aktem wrogości” wobec Wielkiej Brytanii. W jej opinii tankowiec został przejęty na wodach Omanu, a nie – jak wcześniej tłumaczył Iran – na wodach tego kraju z naruszeniem przepisów środowiskowych.

źródło:

Zobacz więcej