RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

50. rocznica lądowania na Księżycu. Trump przyjął astronautów

Prezydent Donald Trump wita astronautów Buzza Aldrina, Michaela Collinsa oraz rodzinę Neila Armstronga (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Pokazy świetlne, wystawy, koncerty, festiwale naukowe i spotkania z astronautami. Tak Stany Zjednoczone świętują 50. rocznicę misji lądowania na Księżycu. Prezydent USA Donald Trump w przeddzień rocznicy przyjął w piątek w Gabinecie Owalnym Białego Domu 11 byłych astronautów, w tym uczestników tamtej misji - pilota księżycowego lądownika Buzza Aldrina i Michaela Collinsa, który pilotował moduł dowodzenia.

50 lat temu człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu

W tym tygodniu mija 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, gdy człowiek po raz pierwszy postawił stopę na innym obiekcie niebieskim...

zobacz więcej

Misja Apollo 11 wystartowała 16 lipca 1969 roku. Armstrong i Aldrin wylądowali na powierzchni Srebrnego Globu modułem księżycowym cztery dni później, 20 lipca. Tego dnia około 650 milionów widzów na całym świecie oglądało na ekranach telewizorów historyczne wydarzenie, jakim było lądowanie człowieka na Księżycu. To właśnie wtedy padły historyczne słowa: – To mały krok dla człowieka ale wielki skok dla ludzkości – ogłosił dowódca misji Apollo 11 Neil Armstrong, który zmarł w 2012 roku.

W piątek dwaj jego współtowarzysze Buzz Aldrin i Michael Collins zostali przyjęci w Gabinecie Owalnym przez prezydenta Donalda Trumpa. Trump powiedział, że „jutro mamy wielki dzień. 50 lat temu zatknęliśmy amerykańską flagę na Księżycu”. Dodał, że USA „przywracają blask” programowi kosmicznemu.

Misji Apollo zawdzięczamy wykorzystywane dziś powszechnie rozwiązania

Niepalne tkaniny polimerowe, bezprzewodowe wiertarki, filtry do wody, aparaty tlenowe dla strażaków, m.in. te powszechne dziś wynalazki...

zobacz więcej

Neil Armstrong, dowódcy Apollo 11 i pierwszy człowiek, który dotknął stopą Księżyca, zmarł w 2012 roku. Na spotkaniu z Trumpem byli obecni jego synowie – Eric i Mark.

Drugim człowiekiem, który stanął na Księżycu, był obecnie 89–letni Buzz Aldrin.

Kilka godzin po spotkaniu na położonym kilkaset metrów dalej Monumencie Waszyngtona wyświetlono rakietę Saturn, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną pojazd Apollo 11.

W sobotę, w dzień 50. rocznicy, wiceprezydent Mike Pence ma wygłosić przemówienie w Centrum Lotów Kosmicznych (Kennedy Space Center) na przylądku Canaveral na Florydzie.

Rocznica będzie również obchodzona uroczyście w Houston, gdzie mieści się Centrum Kontroli Misji Kosmicznych NASA.

Na obchody rocznicy składają się także między innymi koncert w Centrum Kennedy’ego i odtworzenie lądowania na Księżycu w Planetarium Haydena w Nowym Jorku. W US Space and Rocekt Center w Alabamie uczniowie odpalili 5 tysięcy małych rakiet ustanawiając rekord Guinessa, a w miejscowości Wapakoneta w stanie Ohio odsłonięto pomnik Neila Armstronga.

źródło:
Zobacz więcej