Zmarł Cesar Pelli, twórca najwyższych budynków na świecie

Cesar Pelli był autorem m.in. słynnych dwóch wież Petronas Towers w Kuala Lumpur (fot. Wikimedia Commons Someformofhuman)

W wieku 92 lat zmarł w piątek jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku Cesar Pelli - autor m.in. słynnych Petronas Towers, dwóch wież o wys. 452 m w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. O śmierci architekta poinformowała argentyńska agencja prasowa Telam.

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Architekt nazywany „polskim Gaudim”

Zmarł architekt Stanisław Niemczyk, nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów Górnego Śląska, m.in. świątyni Jezusa Chrystusa Odkupiciela w...

zobacz więcej

Informację o zgonie urodzonego i wykształconego w Argentynie, ale działającego przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych architekta, potwierdziły też władze prowincji Tucuman, skąd pochodził.

„Z największym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wielkiego architekta Cesara Pellego” – napisał na Twitterze gubernator prowincji Juan Manzur. „Był bez wątpienia wielkim kreatorem, a jego dziedzictwo na zawsze będzie trwać w każdym z jego osiągnięć” – dodał.

Cesar Pelli urodził się w 1926 r. w San Miguel de Tucuman. Studiował architekturę na miejscowym uniwersytecie. W 1952 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Szkole Architektury na uniwersytecie stanowym Illinois. W 1964 r. uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

W latach 1977–1984 Pelli stał na czele wydziału architektury Uniwersytetu Yale. W 1977 r. otworzył w New Haven (w stanie Connecticut) własne biuro architektoniczne; działa ono do dziś.

Pelli był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1991 r. Amerykański Instytut Architektury (AIA) uznał go za jednego z najbardziej wpływowych architektów w USA. W 1999 ukazała się jego książka „Observations for young architects” (Spostrzeżenia dla młodych architektów).

Najbardziej znane budowle

Wśród najsłynniejszych dokonań architekta – oprócz Petronas Towers, które w latach 1998–2004 były najwyższymi budynkami świata – są m.in. budynki wchodzące w skład World Financial Center na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, Carnegie Hall Tower – wieżowiec w nowojorskiej dzielnicy Midtown Manhattan, a także wieża Torre de Cristal w Madrycie, która jest drugim najwyższym wieżowcem w Hiszpanii, Narodowe Muzeum Sztuki w Osace i najwyższy wieżowiec w Chile i w Ameryce Południowej – Gran Torre Santiago, którego budowa została zakończona w 2013 r.

Pelli zaprojektował także londyński kompleks biurowy Canary Wharf Tower, a także podjął się modernizacji zachodniego skrzydła MoMA, Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (1984 r.)

– Był prawdziwym ambasadorem utalentowanej Argentyny. Niekwestionowany mistrz – powiedział agencji Reutera rzecznik państwowego koncernu YPF (Yacimientos Petroliferos Fiscales), którego siedzibę w Buenos Aires – Torre YPF – Cesar Pelli zaprojektował w 2008 r.

źródło:

Zobacz więcej