Iran tłumaczy zatrzymanie brytyjskiego tankowca. „Doszło do kolizji”

Tankowiec został przejęty w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu w cieśninie Ormuz (fot. PAP/EPA/A. CARRASCO RAGEL)

Tankowiec Stena Impero pod brytyjską flagą, przejęty w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu w cieśninie Ormuz, wcześniej uczestniczył w kolizji z łodzią rybacką – podała w sobotę irańska agencja Fars, powołując się na oficjalne źródła. Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt grozi zagroził konsekwencjami za przejęcie jednostki.

Jeden z brytyjskich tankowców wraca na kurs. Z drugim nie ma kontaktu

Właściciel pływającego pod liberyjską flagą tankowca Mesdar potwierdził w piątek, że odzyskał kontakt z jego załogą po wcześniejszym przejęciu...

zobacz więcej

Irańskie władze podały, że 23-osobowa załoga jednostki znajduje się w porcie Bandar Abbas i pozostanie na statku do końca śledztwa.

– Tankowiec uczestniczył w wypadku wraz z irańską łodzią rybacką. Gdy łódź zaczęła wzywać pomocy, statek pod brytyjską flagą zignorował to – powiedział szef Portów i Organizacji Morskiej w prowincji Hormozgan w południowym Iranie Allahmorad Afifipour.

Stena Impero płynęła przez cieśninę Ormuz do Arabii Saudyjskiej. Według właściciela tankowca jednostka płynęła „ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji”.

Brytyjczycy grożą konsekwencjami

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zagroził Teheranowi „poważnymi konsekwencjami” za przejęcie tankowca i zaznaczył, że postawa Iranu jest kompletnie nie do zaakceptowania.

Brytyjski tankowiec przechwycony przez Iran po brawurowej akcji

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero w cieśninie Ormuz – podały w piątek irańskie i brytyjskie...

zobacz więcej

W wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej Sky News przed drugim posiedzeniem rządowego sztabu kryzysowego COBRA brytyjski minister spraw zagranicznych poinformował, że rozmawiał o incydencie z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

– Próbowałem porozumieć się także z ministrem spraw zagranicznych Iranu (Mohammadem Dżawadem) Zarifem, ale, jak rozumiem, znajduje się on obecnie na pokładzie samolotu, więc porozmawiam z nim tak szybko, jak to stanie się możliwe – dodał.

Hunt ujawnił także szczegóły przejęcia tankowca przez Gwardię Rewolucyjną. Powiedział, że jednostka została otoczona przez cztery kutry i osłaniający je helikopter.

– To kompletnie nie do zaakceptowania, bo swoboda nawigacji musi być zachowana. (...) Odpowiemy w rozważny, ale zdecydowany sposób. Zajmujemy bardzo jasne stanowisko: jeśli ta sytuacja nie będzie szybko rozwiązana, to wyciągniemy poważne konsekwencje – powiedział. – Iran będzie największym przegranym, jeśli swoboda żeglugi zostanie ograniczona – dodał. Podkreślił, że w interesie Teheranu jest „jak najszybsze znalezienie wyjścia z tej sytuacji”.

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zagroził w piątek Iranowi „poważnymi konsekwencjami” (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)

Iran przyznał, że przejął tankowiec. „Załoga sama wezwała Strażników Rewolucji”

„Zagraniczny tankowiec przemycający paliwo został przejęty przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na irańskich wodach Zatoki Perskiej” – tak...

zobacz więcej

Bez opcji militarnej

Szef brytyjskiego MSZ zastrzegł jednocześnie, że rząd w Londynie nie bierze pod uwagę opcji militarnej interwencji, mającej na celu odbicie tankowca, i liczy na rozwiązanie kryzysu na drodze dyplomatycznej.

Dopytywany przez dziennikarza o to, czy planuje wyznaczyć reżimowi w Teheranie termin na uwolnienie Steny Impero, polityk zaznaczył jedynie, że „wszystkie tego typu kwestie będą poruszone” podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.

Tankowiec został przejęty krótko po 19:00 czasu lokalnego (17:00 czasu polskiego) w trakcie przepływania przez międzynarodowe wody w pobliżu cieśniny Ormuz. Na pokładzie statku znajdowały się 23 osoby.

źródło:

Zobacz więcej