Jeden z brytyjskich tankowców wraca na kurs. Z drugim nie ma kontaktu

W rękach Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pozostaje drugi brytyjski tankowiec – Stena Impero (fot. EPA/TOMMY CHIA / STENA BULK)

Właściciel pływającego pod liberyjską flagą tankowca Mesdar potwierdził w piątek, że odzyskał kontakt z jego załogą po wcześniejszym przejęciu jednostki przez uzbrojonych strażników Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Drugi z tankowców pozostaje pod ich kontrolą.

Brytyjski tankowiec przechwycony przez Iran po brawurowej akcji

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero w cieśninie Ormuz – podały w piątek irańskie i brytyjskie...

zobacz więcej

Szkocka firma Norbulk Shipping UK podkreśliła w wydanym późnym wieczorem oświadczeniu, że po kilku godzinach przerwy udało się jej odzyskać kontakt z załogą tankowca Mesdar i że strażnicy Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej opuścili jego pokład, pozwalając na powrót tankowca na początkowy kurs. Jak zaznaczono, załoga statku jest bezpieczna.

W rękach Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pozostaje jednak drugi brytyjski tankowiec – Stena Impero, który został przejęty krótko po 19:00 czasu lokalnego (17:00 czasu polskiego), kiedy w trakcie przepływania przez międzynarodowe wody w pobliżu cieśniny Ormuz wokół tankowca znalazły się jednostki pływające, a na jego pokładzie wylądował helikopter. Następnie utracono kontakt z załogą.

Właściciel przejętego tankowca potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że jednostka nie znajduje się pod kontrolą załogi, z którą armator „nie ma żadnego kontaktu”. – Przeprawa przez cieśninę Ormuz była legalna - dodał.

Stena Impero przemierzała cieśninę „ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji” - podkreślił Erik Hanell, prezes firmy Stena Bulk.

Na pokładzie jednostki znajdowało się 23 członków załogi, którzy są obywatelami Indii, Rosji, Łotwy oraz Filipin. – Pozostajemy w bliskim kontakcie z brytyjskimi i szwedzkimi władzami, aby rozwiązać tę sytuację, a także utrzymujemy łączność z rodzinami marynarzy - zapewnił Erik Hanell. Jak zaznaczył, nie ma informacji o tym, by ktokolwiek z członków załogi odniósł obrażenia.

Brytyjskie MSZ „skrajnie zaniepokojone”

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt oświadczył wcześniej w piątek, że jest „skrajnie zaniepokojony” informacjami o przejęciu kontroli nad jednostkami; zapewnił, że rząd Wielkiej Brytanii sprawdza dostępne opcje pozwalające na ich odzyskanie.

Jak dodał, brytyjski ambasador w Teheranie jest w bezpośrednim kontakcie z irańskim MSZ. Jednocześnie podkreślił, że zgodnie z jednoznacznym stanowiskiem rządu w Londynie „konieczne jest zapewnienie swobody nawigacji” w regionie.

Brytyjskie media podały wcześniej, że informacja o incydencie jest omawiana „na najwyższym szczeblu”, a mianowicie – podczas posiedzenia sztabu kryzysowego COBRA. Drugie spotkanie w tej sprawie zostało zaplanowane na późny piątkowy wieczór, a udział w nim wezmą kluczowi ministrowie rządu Theresy May.

USA i Wielka Brytania posądzają Iran o atak na tankowiec

Irańska Gwardia Rewolucyjna odrzuciła oskarżenia USA i Wielkiej Brytanii, jakoby jej jednostki dzień wcześniej usiłowały zatrzymać brytyjski...

zobacz więcej

Odwet za zatrzymaniu irańskiego Grace 1

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu irańskiego Grace 1 w pobliżu Gibraltaru, w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. Doszło do tego 1 lipca.

Iran zażądał wówczas natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej – jak przekonywali jego przedstawiciele – na międzynarodowych wodach. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, to obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni.

Brytyjski rząd podniósł we wtorek poziom zagrożenia dla brytyjskich statków handlowych na wodach Iranu do najwyższego poziomu, ostrzegając przed możliwymi próbami ataku lub wrogiego przejęcia.

W ubiegłym tygodniu trzy irańskie jednostki podjęły próbę przejęcia pływającego pod brytyjską flagą statku handlowego British Heritage i wycofały się z tych działań dopiero po interwencji przebywającej w regionie brytyjskiej fregaty HMS Montrose.

źródło:

Zobacz więcej