USA zaniepokojone francuskimi planami. Trump rozmawiał z Macronem

Prezydent Trump zarządził dochodzenie w sprawie przygotowywanego przez Francję podatku od spółek technologicznych (fot. Pixabay/geralt)

Prezydent USA Donald Trump w trakcie rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wyraził swoje zaniepokojenie francuskimi planami wprowadzenia podatku od usług cyfrowych – podał Biały Dom.

Firmy przerzucają koszty na klientów. „Efekt uboczny wzrostu gospodarczego”

Mocny popyt konsumpcyjny sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na zmianę cenników. Efektem jest rosnąca inflacja cen usług – wskazuje „Puls...

zobacz więcej

Jak poinformował prezydencki rzecznik Judda Deere, piątkowa dyskusja obu przywódców dotyczyła także działań mających zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej.

Trump zarządził w środę dochodzenie w sprawie przygotowywanego przez Francję podatku od spółek technologicznych, co zapowiada możliwość wprowadzenia przez Stany Zjednoczone nowych ceł lub innych restrykcji handlowych. W wydanym oświadczeniu przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer napisał, że amerykański rząd jest zaniepokojony nieuczciwym ukierunkowaniem planowanego podatku na amerykańskie spółki.

W ramach podjętego dochodzenia Lighthizer ma rok czasu na zbadanie, czy podatek zaszkodziłby amerykańskim spółkom technologicznym i czy można go uznać za nieuczciwą praktykę handlową. Podobnymi postępowaniami objęte były w przeszłości praktyki handlowe Chin oraz dotowanie przez Unię Europejską produkcji dużych samolotów pasażerskich.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire ocenił w marcu, że trzyprocentowy podatek od osiąganych we Francji przychodów dużych spółek internetowych może zwiększyć dochody budżetu o 500 mln euro rocznie.

– Chodzi tu o usługi, w których amerykańskie firmy są globalnymi liderami. Struktura proponowanego nowego podatku, jak też oficjalne wypowiedzi sugerują, że Francja nieuczciwie ukierunkowuje ten podatek na niektóre spółki technologiczne z USA – czytamy w oświadczeniu Lighthizera.

źródło:

Zobacz więcej