Energia geotermalna ogrzeje Sędziszów. Mieszkańcy zapłacą mniej za ciepło

Budowa ciepłowni geotermalnej dla mieszkańców Sędziszowa jest szansą na niższe opłaty za ciepło (fot. ilustracyjne/Pixabay/WikiImages)

Ciepłownia geotermalna powstanie w Sędziszowie Małopolskim. Energia z wnętrza ziemi pozwoli ogrzać miasto i okolicę, ekologicznie i ekonomicznie. W przyszłości w oparciu o tę energię można będzie produkować także energię elektryczną.

Ekspert: Polska ma w geotermii podobną ilości energii, co w węglu

Ilość energii w polskich zasobach geotermalnych, wodach i gorących skałach jest porównywalna z energią zawartą w krajowych złożach węgla kamiennego...

zobacz więcej

Sędziszów ma być pierwszym polskim miastem, w którym powstanie ciepłownia geotermalna, wykorzystująca nowoczesne technologie tzw. sprężarkowych pomp ciepła. To jedyna gmina w Polsce która wyprzedziła inne samorządy, gromadząc potrzebną dokumentację: koncesje i pozwolenie na odwiert.

Samorząd Sędziszowa jako wkład do planowanej spółki wniesie ponad 2 ha gruntu o wartości 1,3 mln zł.

Ciepłownia geotermalna o mocy 5 megawatów może w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie miasta na ciepło. Pierwsze odwierty mają być wykonane do głębokości 2,5 kilometra.

Inwestycja dla mieszkańców Sędziszowa jest szansą na niższe opłaty za ciepło. Mieczysław Struś z Politechniki Wrocławskiej twierdzi, że „są tu korzystne warunki do tego aby ogrzać cały Sędziszów i okolicę jeszcze, tanim ciepłem ekologicznym z zerową emisją gazów cieplarnianych, a jeszcze być może wytwarzać energię elektryczną”.

Budowa ciepłowni ma kosztować blisko 44 mln zł. Miasto liczy na dofinansowanie m.in. z budżetu państwa, dlatego chce powołać spółkę Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Ma ją utworzyć miejscowy samorząd, spółdzielnia mieszkaniowa, która jest właścicielem instalacji cieplnych i okoliczne firmy. Spółka będzie mogła złożyć wniosek o dofinansowanie budowy, co wydaje się możliwe, jako że geotermia została wpisana w strategię odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.

źródło:
Zobacz więcej