RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaleta: Sprawa Rakowieckiej 33 jest bulwersująca, kamienica może trafić do Roberta N.

Sprawa Rakowieckiej 33 jest bulwersująca, kamienica może trafić do Roberta N., który dalej zajmuje się sprawami reprywatyzacji – stwierdził szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Stołeczny ratusz zapewnił, że „absolutnie nie ma takiej możliwości” i prawa miasta do kamienicy zostały zabezpieczone.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje ws. Mokotowskiej 46a i Rakowieckiej 33

Komisja weryfikacyjna orzekła o uchyleniu zwrotu kamienicy przy ul. Mokotowskiej 46a oraz o nieważności zwrotu nieruchomości przy ul. Rakowieckiej...

zobacz więcej

Dziennik „Fakt” napisał w piątek, że kilkanaście dni temu mieszkańcy kamienicy przy Rakowieckiej 33 otrzymali pismo od nowego właściciela. Filip N. – jak piszę dziennik – informuje w nim, że od tej pory wszelkie opłaty z tytułu najmu mają trafiać na jego konto bankowe. Jak podał „Fakt”, Filip N. jest synem mecenasa Roberta N., a ojciec podarował mu kamienicę kilka dni po tym, jak pozyskał ją od dotychczasowych właścicieli.

Dziennik napisał, że nieruchomość nie wróciła do miasta, mimo decyzji komisji weryfikacyjnej, ponieważ ratusz złożył w sądzie wniosek o zmianę wpisu w księdze wieczystej, ale wniosek nie został opłacony. „Wystarczyło 60 zł i sąd podjąłby decyzję uniemożliwiającą dokonanie majowej transakcji między państwem W. a mecenasem N.” – czytamy.

Do tych informacji odniósł się w piątek podczas konferencji prasowej Sebastian Kaleta. Jego zdaniem miasto st. Warszawa nie broni interesu publicznego w taki sposób, w jaki broni go komisja weryfikacyjna. W jego ocenie sprawa opisana przez dziennik pokazuje, że „osoby, które według prokuratury są aktorami afery reprywatyzacyjnej (...) pod kątem prawnym prezentują wspólne stanowisko z Rafałem Trzaskowskim i Pawłem Rabiejem”.

Jak podkreślił, miasto zaskarżyło do sądu decyzję komisji weryfikacyjnej ws. ul. Rakowieckiej 33 stwierdzając – jak powiedział Kaleta – że urzędnicy prawidłowo prowadzili postępowanie reprywatyzacyjne.

Komisja weryfikacyjna ukarała Roberta N. grzywną 10 tys. zł za niestawiennictwo

Komisja weryfikacyjna ukarała Roberta N. grzywną w wysokości 10 tys. zł za nieusprawiedliwione niestawiennictwo na piątkowej rozprawie....

zobacz więcej

W ocenie Kalety „sprawa Rakowieckiej 33 jest bulwersująca”. – Mamy tu do czynienia z sytuacją, kiedy mecenas Robert N. wyszedł z aresztu, (...), a na wolności dalej zajmuje się sprawami reprywatyzacji – wskazał.

– Po czyjej stronie stoją dziś władze miasta Warszawy? – pytał Kaleta. – Dzisiaj miasto twierdzi, że urzędnicy działali prawidłowo ws. reprywatyzacji. Jeżeli nie działaliby prawidłowo, to nie skarżyliby decyzji komisji – dodał.

Pod koniec marca komisja weryfikacyjna wydała decyzje ws. nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 33 i stwierdziła nieważność decyzji prezydenta m.st. Warszawy wydanych w lipcu 2015 i kwietniu 2016 r. Ówczesny szef komisji Patryk Jaki mówił, że decyzje ws. Rakowieckiej 33 zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa i decyzja zwrotowa została skierowana do osoby, która nie była stroną w sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej