RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Latający żołnierz” chce przelecieć nad kanałem La Manche. Władze odradzają

Franky Zapata chce po 110 latach powtórzyć wyczyn Louisa Bleriota, który jako pierwszy w historii przeleciał kanał La Manche – samolotem jednopłatowym (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Francuska prefektura morska dla kanału La Manche i Morza Północnego wydała „nieprzychylną opinię” wobec planów mistrza świata w pływaniu na skuterach wodnych Franky'ego Zapaty. 25 lipca chce on przelecieć nad La Manche na flyboardzie – pisze AFP. Zapata już zapowiedział, że podtrzymuje decyzję o przelocie.

Ambitny plan odbudowy Notre Dame. Eksperci kręcą nosem

Francuskie Zgromadzenie Narodowe ostatecznie przyjęło wzbudzający kontrowersje projekt zmian w przepisach, pozwalający na odbudowę w ciągu 5 lat,...

zobacz więcej

Agencja, powołując się na źródła w prefekturze, podkreśla, że opinia taka nie jest zakazem. – Przekazaliśmy mu list, w którym wydaliśmy nieprzychylną opinię na temat jego planów – powiedział rozmówca AFP. – Wiemy, że ze strony DGAC (Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego) dostał pozwolenia – dodano.

Przedstawiciel prefektury poinformował ponadto, że opinia jest negatywna ze względu na „zagrożenia w tej strefie”. – To niezwykle niebezpieczny obszar, nie byliśmy pewni, czy może przelecieć nad kontenerowcami – wyjaśnił rozmówca AFP, wskazując na duży ruch statków w Cieśninie Kaletańskiej. Dodał, że Zapatę poproszono, by w razie decyzji o przeprawie nad La Manche uprzedził ośrodek monitorowania i ratownictwa CROSS, by służby mogły go śledzić i odpowiednio zareagować w przypadku zagrożenia.

– Podtrzymujemy zamiar przelotu – powiedziała Anna Venekas, specjalista ds. komunikacji Franky'ego Zapaty. Jak dodała, nieco zmodyfikowany został jego program. Tankowanie pojazdu ma się odbyć na angielskich wodach terytorialnych. Aby dokonać przelotu, konieczne jest bowiem – przekonywała Venekas – tankowanie flyboarda w locie, czego dotychczas nie praktykowano.

Franky Zapata chce po 110 latach powtórzyć wyczyn Louisa Bleriota, który jako pierwszy w historii przeleciał kanał La Manche – samolotem jednopłatowym.

Wynaleziony przez Zapatę flyboard, to fruwająca platforma pozwalająca na wykonywanie akrobacji w powietrzu i w wodzie. Może osiągać prędkość do 190 km na godzinę; po jednym tankowaniu lata około 10 minut.

Zapata wzbudził zaciekawienie na całym świecie, gdy przed kilkoma dniami jako „latający żołnierz” frunął na flyboardzie nad Paryżem podczas defilady wojskowej zorganizowanej 14 lipca z okazji francuskiego święta narodowego.

źródło:
Zobacz więcej