Brytyjski tankowiec przechwycony przez Iran po brawurowej akcji

Iran ostrzegał, że może przejąć brytyjski tankowiec (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero w cieśninie Ormuz – podały w piątek irańskie i brytyjskie media. Jak poinformowano, kiedy statek przepływał przez międzynarodowe wody, podpłynęło do niego kilka małych jednostek, a na jego pokładzie wylądował helikopter z żołnierzami. Brytyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że rząd „pilnie poszukuje wyjaśnień dotyczących zaistniałej sytuacji”.

Tankowiec, który zmierzał w stronę Arabii Saudyjskiej, został przejęty w piątek po południu, a następnie zmienił kurs na Iran. Firma Stena Bulk, właściciel jednostki, potwierdziła, że krótko po godz. 16 czasu brytyjskiego (17 czasu polskiego), kiedy jednostka przepływała przez międzynarodowe wody, „w jej pobliżu znalazły się inne małe jednostki pływające”, a na pokładzie wylądował helikopter. Następnie utracono kontakt z 23-osobową załogą. Incydent stanowi kolejny przypadek eskalacji napięcia w Zatoce Perskiej.

Według brytyjskich mediów, informacja o incydencie została przekazana ministrowi spraw zagranicznych Jeremy'emu Huntowi i szefowej resortu obrony Penny Mordaunt. MON oświadczyło, że rząd „pilnie poszukuje wyjaśnień dotyczących zaistniałej sytuacji”.

Przejęcie jednostki jest najprawdopodobniej odwetem za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu, na początku lipca, irańskiego tankowca Grace I w pobliżu Gibraltaru, w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. Władze w Teheranie zażądały wówczas natychmiastowego uwolnienia jednostki, zatrzymanej – jak przekonują – na wodach międzynarodowych. Dowódca Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

W odpowiedzi brytyjski rząd podniósł we wtorek poziom zagrożenia dla brytyjskich statków handlowych na wodach Iranu do najwyższego poziomu, ostrzegając przed możliwymi próbami ataku lub wrogiego przejęcia. W ubiegłym tygodniu trzy irańskie jednostki podjęły próbę przejęcia pływającego pod brytyjską flagą statku handlowego British Heritage i wycofały się z tych działań dopiero po interwencji przebywającej w regionie brytyjskiej fregaty HMS Montrose.

źródło:

Zobacz więcej