Amerykanie strącili drona. Irańczycy twierdzą, że swojego

Drona zestrzelił amerykański lotniskowiec USS Boxer (fot. PAP/EPA/MCSN CRAIG Z. RODARTE /HANDOUT)

Wiceszef irańskiego MSZ-u Abbas Aragczi zasugerował w piątek, że okręt wojskowy USA strącił nie irańskiego, ale amerykańskiego drona w cieśninie Ormuz. Amerykanie twierdzą, że mają dowody na to, że wczoraj zestrzelili dron irański.

USA zestrzeliły irańskiego drona

Stany Zjednoczone zestrzeliły irańskiego drona, który przeleciał w pobliżu jednego z amerykańskich okrętów stacjonujących w cieśninie Ormuz....

zobacz więcej

„Nie straciliśmy żadnego drona w cieśninie Ormuz czy gdziekolwiek indziej. Obawiam się, że USS Boxer przez pomyłkę zestrzelił swój bezzałogowy statek powietrzny” – napisał na Twitterze Aragczi.

Podobnie wypowiedział się rzecznik irańskiej armii Abolfazl Szekarczi. Cytowany przez agencję Tasnim oświadczył, że „wszystkie irańskie drony z Zatoki Perskiej i cieśniny Ormuz wróciły do swoich baz”.

Z kolei irańska Gwardia Rewolucyjna zapowiedziała na swojej stronie internetowej, że przedstawi zdjęcia dowodzące, że irański dron nie został strącony przez amerykański okręt. W oświadczeniu dodano, że Strażnicy Rewolucji będą wciąż obserwować ruch zagranicznych jednostek w Zatoce Perskiej, w tym w szczególności „terrorystycznych sił” amerykańskich i brytyjskich.

W czwartek prezydent Donald Trump ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irański dron, który zbliżył się do jednostki na odległość niecałego kilometra. Nie sprecyzował, w jaki sposób miało dojść do strącenia. Zdaniem Trumpa dron „zagrażał bezpieczeństwu okrętu i jego załodze” i został „natychmiastowo zniszczony”.

– To najnowsze z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom działającym na wodach międzynarodowych – stwierdził prezydent USA. – Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony naszego personelu, naszych obiektów i interesów oraz wzywają wszystkie kraje do potępienia prób Iranu, by zakłócić wolność nawigacji i światowego handlu – dodał.

Irańska telewizja pokazała szczątki zestrzelonego amerykańskiego drona

Państwowa telewizja irańska pokazała w piątek zdjęcia, na których – jak twierdzi – widać szczątki zwiadowczego drona USA, zestrzelonego...

zobacz więcej

Jednocześnie wezwał inne kraje, by chroniły swoje statki.

Kilka godzin przed czwartkowym oświadczeniem Trumpa amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia przejętego w Zatoce Perskiej przez siły Gwardii Rewolucyjnej tankowca wraz z jego załogą.

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. Statek ten to Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zaginął on w regionie cieśninie Ormuz w weekend.

Waszyngton oskarża Iran i wspieranych przez to państwo bojowników o ataki na statki, w tym na tankowce przewożące ropę naftową, na wodach Zatoki Perskiej. Teheran od dawna grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest prawie 1/5 światowych dostaw ropy naftowej, jeśli nie uzyska możliwości eksportowania własnej ropy.

Administracja prezydenta Trumpa chce poprzez zablokowanie eksportu irańskiej ropy zmusić Teheran do renegocjowania porozumienia dotyczącego programu nuklearnego.

źródło:

Zobacz więcej