Dług publiczny spadł w porównaniu z 2018 rokiem. Eurostat przedstawił dane

Dług publiczny Polski w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 1,05 bln zł (fot. Shutterstock/Lukasz Wrobel)

Polski dług publiczny w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 49,1 proc. PKB – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Tym samym spadł o 2 pkt proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

PKO BP: Dane za pierwszy kwartał potwierdzają spadkową tendencję długu publicznego

Dane za pierwszy kwartał 2019 r. potwierdziły spadkową tendencję państwowego długu publicznego w Polsce – uważa główny ekonomista PKO Banku...

zobacz więcej

Dług publiczny Polski wzrósł w pierwszym kwartale do 1,05 bln zł, co stanowi 49,1 proc. produktu krajowego brutto. Rok temu wynosił on 1,03 bln zł, ale stanowił 51,1 proc. PKB. Granica konstytucyjna wynosi 55 proc.

W stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku odsetek ten wzrósł nieznacznie – wówczas wynosił on 48,9 proc. PKB. Zmiana ta wynika ze zwiększania przez rząd na początku roku intensywności pożyczek, dzięki dogodnym do tego warunkom.

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej Polska plasuje się w środku stawki – na 17. miejscu. Na pierwszej pozycji znajduje się Grecja z długiem wynoszącym blisko 182 proc. PKB. Największy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału zaliczyły Belgia, Cypr i Irlandia. Dług wszystkich krajów UE wyniósł 80,7 proc. PKB, a dla krajów strefy euro – 85,9 proc. PKB.

źródło:
Zobacz więcej