Wesoły Lud z Chicago i Piastowie ze Sztokholmu. Polonia opanowała Rzeszów

Uczestnicy XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych podczas koncertu galowego (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Rozpoczął się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2019. W tegorocznym wydarzeniu wezmą udział 33 zespoły z 11 krajów. Widowisko obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia.

Polacy nowymi członkami Akademii Filmowej

Akademia Filmowa opublikowała listę nowych członków. Znalazło się na niej kilkoro Polaków; to w większości osoby, które pracowały z Pawłem...

zobacz więcej

Przedstawiciele Polonii przybyli na występy z 11 krajów świata. Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana będzie Polonia z USA – wystąpi aż 11 zespołów. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mieszkają w specjalnie przygotowanym miasteczku festiwalowym.

Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, tradycyjnie co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy – wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności.

Tegoroczny festiwal, ze względu na jubileusz 50-lecia swojego istnienia odbywa się dwa, a nie jak zwykle trzy lata po poprzednim.

– Ta impreza różni się od innych festiwali folklorystycznych tym, że zespoły oprócz tego, iż prezentują najlepsze punkty swego programu na tzw. koncertach przeglądowych, tworzą w czasie prób konkretne widowiska artystyczne. Dzięki temu się poznają, integrują, bo oni razem pracują, wzajemnie się oglądają na koncertach i czerpią ze swoich doświadczeń – mówi dyr. ds. programowych imprezy Lesław Wais.

Mija 103. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką. Opowie o niej superprodukcja „Legiony”

Żadna inna bitwa nie miała takiego znaczenia dla odzyskania przez Polskę niepodległości i żadna w dziejach Legionów nie była równie krwawa. Już...

zobacz więcej

Wśród uczestników festiwalu będą weterani minionych edycji, jak np. zespół Olza z Czech, który wystąpi już po raz 16., a także Wesoły Lud z Chicago i Piastowie ze Sztokholmu. Będą także debiutanci: zespół Karolinka z Sao Mateus do Sul w Brazylii, Piast z Los Angeles w USA oraz Miodula, który tworzą tancerze z kilku krajów: Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Belgii, Czech i Kanady.

Historia Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych sięga 1969 roku. W pierwszym festiwalu, który odbył się dwa lata później, uczestniczyło 12 zespołów z Europy i jeden z USA. Pozwoliło to nazwać imprezę „światową”. Jej głównymi inicjatorami byli: rzeszowski dziennikarz Lubomir Radłowski, ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Czesław Świątoniowski oraz rzeszowski choreograf i animator kultury Roman Broż.

Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu Zdroju.

Prezydent Andrzej Duda objął honorowym patronatem tegoroczną edycję imprezy. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.rzeszow.pl.

źródło:
Zobacz więcej