Szczecin testuje „yellow boxy”. Mają zapobiegać blokowaniu ruchu

„Yellow boxy” – żółte linie wymalowane na skrzyżowaniu, mają przypomnieć kierowcom o tym, że nie wolno wjeżdżać na to miejsce, jeśli nie ma szans na szybkie jego opuszczenie. Szczecin jest pierwszym polskim miastem, w którym się pojawiły. Rozwiązanie jest stosowane w Wielkiej Brytanii. Sprawę opisuje portal gs24.pl.

Policyjna specgrupa będzie ścigać piratów drogowych

Na Mazowszu będzie działała specjalna grupa policji do ścigania piratów drogowych SPEED – poinformował naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w...

zobacz więcej

Strefy na skrzyżowaniach, pokryte żółtą kratą, mają poprawić płynność przejazdu i zapobiegać tworzeniu się korków.

Jak informował na Facebooku prezydent Szczecina Piotr Krzystek, „Yellow boxy” powstały na skrzyżowaniach ulic: Europejskiej i Dworskiej, Matejki i Bazarowej, Wierzbowej i Reczańskiej oraz na pl. Kościuszki.

Oznakowanie wprowadzono w ramach pilotażowego programu, realizowanego w odpowiedzi na pismo Ministerstwa Infrastruktury. Resort rozważa zmiany w przepisach – ostateczna decyzja ma zostać podjęta na podstawie doświadczeń m.in. właśnie ze Szczecina. „Yellow boxy” wprowadzono na okres co najmniej trzech miesięcy, z możliwością przedłużenia czasu próby.

Dodatkowo władze miasta zapowiadają przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat prawidłowego zachowania na skrzyżowaniach. W ramach kampanii szczecińscy kierowcy mają otrzymywać specjalne ulotki, odblaski i zapachy do samochodów.

źródło:
Zobacz więcej