„Osobiste przesłanie”. Matka Vincenta Lamberta znalazła w telefonie SMS od papieża

Decyzja o eutanazji Vincenta Lamberta podzieliła nie tylko jego rodzinę; wiele osób manifestowało swój sprzeciw (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Papież Franciszek przesłał telefonicznie wiadomość matce Vincenta Lamberta, Viviane. – Poruszające i bardzo osobiste przesłanie – wyznała kobieta. Było to tuż przed wstrzymaniem karmienia i nawadniania sparaliżowanego mężczyzny, który zmarł 11 lipca.

Vincent Lambert nie żyje

Vincent Lambert nie żyje – poinformowała jego rodzina. Mężczyzna, który miał poważne uszkodzenie mózgu, został kilka dni temu odłączony od...

zobacz więcej

Sprawę ujawniła sama Viviane Lambert w wywiadzie dla portalu LifeSiteNews, opublikowanym 18 lipca. Pośrednikiem między papieżem a matką Lamberta był arcybiskup Lyonu kard. Philippe Barbarin. To on poinformował Viviane Lambert, że widział się z papieżem i że poprosił Franciszka o skontaktowanie się z nią.

– Powiedział, żebym przejrzała ostatnie wiadomości w telefonie. Nie czytałam wszystkich, bo było ich wiele. I była tam wiadomość po włosku, przetłumaczona dla mnie na francuski. Poruszające i bardzo osobiste przesłanie – wyznała Viviane Lambert.

Po śmierci 42-letniego mężczyzny papież napisał na swym koncie na Twitterze: „Niech Bóg Ojciec przyjmie w swe objęcia Vicenta Lamberta. Nie budujmy cywilizacji, w której eliminowane są osoby, których życie nie wydaje się nam dość godne, by dalej mogły żyć. Każde życie ma wartość, zawsze”.

Vincent Lambert po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany i żył w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Lambert zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od urządzeń podających mu pożywienie.

źródło:
Zobacz więcej