RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Lewica zarzuca Koalicji Obywatelskiej oszustwo

Opozycja coraz bardziej skonfliktowana. – Nieładnie jest oszukiwać na starcie. Szkoda – tak w rozmowie z portalem tvp.info lider Wiosny Robert Biedroń ocenia sposób, w jaki Platforma Obywatelska tłumaczy samodzielny start w wyborach parlamentarnych. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiada bowiem, że jego formacja pójdzie do wyborów nie jako koalicja partii politycznych, tylko obywateli.

Wiosna, SLD i Lewica Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych

Wiosna, SLD i Lewica Razem podjęły decyzję: chcemy odrobić lekcję demokracji, która nauczyła nas, że lewica wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona,...

zobacz więcej

– Szkoda, że projekt Koalicji Obywatelskiej jest już dzisiaj budowany na półprawdach. Przecież wszyscy wiemy, że jest to komitet partyjny, a oni próbują uciec od tego. Koalicję Obywatelską tworzą partie. Nie da się tego zrobić inaczej. Jeżeli chcą zrobić komitet, który nie jest partyjny, to taką rolę spełnia komitet wyborczy wyborców. Rozumiem, że takiego nie tworzy Platforma Obywatelska – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info eurodeputowany Biedroń.

Niepartyjnej formuły nie dostrzega też w działaniach Koalicji Obywatelskiej Adrian Zandberg z Partii Razem. – W Polsce jest 38 milionów obywatelek i obywateli, więc obywatele i obywatelki są we wszystkich komitetach. To, że jest to komitet Platformy Obywatelskiej - nomen omen pod inną nazwą - jest chyba oczywiste. Pamiętam, jak PO mówiła, że nie jest partią, tylko Platformą. To nie było tak dawno temu. Wtedy, kiedy powstała. Te słowa są płynne – powiedział portalowi tvp.info Zandberg.

– Jeżeli ktoś mówi, że jest strukturą obywatelską, to można taką strukturę obywatelską zawiązać. Oddać wszystkie jedynki na listach wyborczych kobietom, wszystkie dwójki środowisku ludzi kultury, wszystkie trójki środowisku ludzi nauki. Jeśli ktoś mówi, że walczy z partyjniactwem, to niech wystawi aparat partyjny na piątym, dziesiątym i ostatnim miejscu – tak postawę PO ocenił z kolei w rozmowie z portalem tvp.info przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

Wcześniej rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska zaapelowała na Twitterze do PO, żeby Platforma – skoro odcina się od partyjniactwa – wystartowała jako komitet wyborczy wyborców, zrezygnowała z zatwierdzania list przez zarząd partii, nie finansowała kampanii z pieniędzy partyjnych i zrezygnowała z subwencji po wyborach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej