RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Adam Słodowy żyje. Fatalna pomyłka mediów

Pogłoski zdementował wnuk siostry Adama Słodowego (fot. arch.TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk)

Autor kultowego programu „Zrób to sam” Adam Słodowy żyje. Informację o jego rzekomej śmierci podało kilka redakcji. Wiadomość zdementował w Radiu Poznań wnuk siostry Słodowego.

W Danii przypomną Adama Słodowego. Jego projekty pojawią się na targach

Podczas tegorocznej edycji Copenhagen Makers, targów, na których prezentowane są nowości i innowacje w technologii, zrealizowany zostanie projekt...

zobacz więcej

Jeden z portali informacyjnych podał dziś, że popularny prezenter zmarł w wieku 95 lat. Na informację powoływały się, powtarzając tę wiadomość, niektóre inne media, w tym także nasz portal. Jest to pomyłka, która nie powinna się zdarzyć. Po kilkudziesięciu minutach informacja została zdementowana. O tym, że Słodowy żyje poinformowała jego rodzina.

– Na pewno jest to fałszywa informacja. Moja mama rozmawiała z jego małżonką i mówiła, że wszystko jest w porządku – powiedział w Radiu Poznań Maciej Rozbicki, wnuk siostry Słodowego.

– Jeśli wiem od małżonki wuja, że wszystko jest w porządku, to musi być fake news – podkreślił krewny Słodowego.

Adam Słodowy stał się znany dzięki programowi „Zrób to sam”. Autor prezentował w nim, jak z ogólnie dostępnych materiałów i rzeczy wykonać zabawki i inne przedmioty użytkowe. Sposób wykonania tłumaczył krok po kroku, wspomagając się swoim charakterystycznym wskaźnikiem. Jego pomysły zachwycały nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Program „Zrób to sam” był nadawany przez niemal ćwierć wieku, od 1959 roku do 1983 roku. Łącznie wyemitowano 505 odcinków.

Słodowy był także autorem dobranocki „Pomysłowy Dobromir” i jej kontynuacji – „Pomysłowy wnuczek”. Tytułowy bohater to młody inżynier racjonalizator, który stara się w każdym odcinku wynaleźć urządzenie pozwalające uprościć wykonywanie wybranej czynności, jak budowa domu czy prace w ogrodzie.

Słodowy pisał też książki poświęcone majsterkowaniu, w tym „Lubię majsterkować”, która została przetłumaczona na wiele języków, a jej łączny nakład wyniósł ponad 500 tysięcy egzemplarzy.

W 1974 roku, na wniosek dzieci, Słodowy został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Otrzymał legitymację z numerem 107. Został też uhonorowany nagrodą literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

źródło:
Zobacz więcej