ABW zatrzymała szefa firmy słupa z grupy pozorującej handel paliwami

Spółka stanowiła jedynie przykrywkę dla rzeczywistych organizatorów (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Kobyłce w woj. mazowieckim szefa firmy słupa. Był on członkiem grupy przestępczej pozorującej handel paliwami, dokonującej przestępstw skarbowych i zajmującej się praniem pieniędzy.

Groził zamachem na niewiernych w Polsce, może być niepoczytalny

Mikołaj B., zatrzymany w maju przez ABW za groźby przeprowadzenia w Polsce zamachu terrorystycznego, najprawdopodobniej jest niepoczytalny –...

zobacz więcej

W wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił przynajmniej 148 mln zł. Dotychczas zarzuty 15 osobom. Sprawa nadal rozwija się.

Biuro rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych potwierdziło, że do zatrzymania prezesa i jednocześnie właściciela firmy doszło we wtorek. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze wrocławskiego wydziału Delegatury ABW w Poznaniu.

Według śledczych firma była jednym z ogniw - słupów - w łańcuchu podmiotów gospodarczych zajmujących się fikcyjnym handlem olejem napędowym. Spółka, którą zarządzał podejrzany, stanowiła jedynie przykrywkę dla rzeczywistych organizatorów i wykonawców procederu.

Od grudnia 2014 r. do sierpnia 2015 r. tylko przez tę spółkę i inne powiązane z nią podmioty Skarb Państwa stracił co najmniej 60 mln zł, a dodatkowo nie mniej niż 229 mln zł pochodzących z przestępstw wyprano za pośrednictwem kont bankowych zarządzanych przez zatrzymanego.

Śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny, zezwolił jednak na wypuszczenie go, jeśli wpłaci 100 tys. zł kaucji - podało Biuro rzecznika.

źródło:

Zobacz więcej