RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wiosna, SLD i Lewica Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych

SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów wspólnie jako Lewica (fot. PAP/Marcin Obara)
SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów wspólnie jako Lewica (fot. PAP/Marcin Obara)

Wiosna, SLD i Lewica Razem podjęły decyzję: chcemy odrobić lekcję demokracji, która nauczyła nas, że lewica wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona, kiedy wspólnym blokiem idzie do wyborów – powiedział lider Wiosny Robert Biedroń, informując o wynikach rozmów przedstawicieli tych ugrupowań.

Lider SLD: Grzegorz Schetyna abdykował z pozycji lidera opozycji

Szef PO Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS – ocenił szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty....

zobacz więcej

– Stoją dzisiaj przed państwem przedstawiciele i przedstawicielki trzech największych sił politycznych na lewicy, SLD, Partii Razem oraz Wiosny. Te trzy siły polityczne zdecydowały (...), że zrobimy ważny krok, wielki krok w kierunku wzmacniania polskiej demokracji – mówił Biedroń na konferencji prasowej.

– Podjęliśmy ważną decyzję, która rzutować będzie na to, jak będzie wyglądał budynek Sejmu już za cztery miesiące, kto w nim będzie reprezentował polskie społeczeństwo. Chcieliśmy i chcemy odrobić ważną lekcję demokracji, która nauczyła nas tego, że w Polsce lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona, kiedy wspólnie, jednym wielkim, silnym, demokratycznym, nowoczesnym, europejskim blokiem, idziemy do wyborów – powiedział Biedroń.

Lider Wiosny stwierdził, że jest „to wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji”.

– Od dziś ruszamy z konkretnymi pracami, które przybliżają nas do tego celu (wejścia do parlamentu – red.). Po pierwsze jutro powołujemy wspólny sztab, po drugie, od jutra rusza z pracami zespół, który dokona ostatnich uzgodnień programowych – powiedział lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.

Jak dodał, programy Lewicy Razem, Wiosny i SLD są sobie bliskie i spójne. – Tak jak tutaj stoimy z Włodzimierzem Czarzastym, razem Robertem Biedroniem, razem z dziesiątkami działaczek i działaczy polskiej lewicy, wszyscy chcemy jednego: chcemy zbudować w Polsce nowoczesne państwo dobrobytu – zaznaczył lider Lewicy Razem.

Czarzasty o Schetynie: Z dwiema partiami będzie walczyć z partyjniactwem

Trzy partie założyły koalicję, żeby walczyć z partyjniactwem – stwierdził w RMF FM lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Polityk zaproponował,...

zobacz więcej

Zadeklarował, że wszystkie trzy ugrupowania chcą „Polski, która jest demokratyczna i sprawiedliwa”. – Chcemy Polski, która nikogo nie zostawia z tyłu – dodał Zandberg.

Kolejne filary programu Lewicy, mają być odsłaniane w najbliższych dniach.

Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że „SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów razem, jako lewica”. – Dogadaliśmy się po to, by wygrać z PiS – oznajmił.

Zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu SLD, Wiosna i Lewica Razem zaproszą do współpracy wszystkie partie polityczne lewicowe, organizacje kobiece, fundacje i ruchy miejskie, które będą chciały współpracować.


Czarzasty podkreślił, że Lewica będzie także „bardzo poważnie myśleć o samorządowcach”. – To nie jest tak, że polska lewica nie ma samorządowców – dodał szef SLD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej