Sinice nad Bałtykiem się przemieszczają. Sanepid monitoruje sytuację

Sanepid monitoruje sytuację (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

W piątek po południu otwarto cztery gdańskie kąpieliska, które zostały zamknięte dzień wcześniej z powodu sinic występujących w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej. Nadal zamknięte pozostaje kąpielisko w Mikoszewie.

Sinice znów kwitną nad Bałtykiem. Sanepid zamknął już kilka kąpielisk

Po tym jak w przybrzeżnych wodach pojawiły się sinice, we wtorek rano zamknięto pięć kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską. Sanepid podkreślał,...

zobacz więcej

Informację o otwarciu czterech gdańskich kąpielisk podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Chodzi o kąpieliska Dom Zdrojowy i Molo w gdańskim Brzeźnie oraz w Jelitkowo i Jelitkowo Klipper. W miejscach tych od czwartku obowiązywał zakaz kąpieli związany z pojawieniem się zakwitów sinic w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej.

Z mapy, na którą nanoszone są aktualne informacje dotyczące kąpielisk na terenie całego kraju, wynika, że w piątek po południu w regionie pomorskim z powodu zakwitów sinic zamknięte jest nadal jedno kąpielisko nad Zatoką Gdańską, znajdujące się w Mikoszewie.

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic przemieszczą się. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

źródło:

Zobacz więcej