Merkel rozmawiała z premierem Morawieckim przed wyborem szefowej KE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier RP Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Kanclerz Angela Merkel przyznała w piątek, że rozmawiała z premierem Polski Mateuszem Morawieckim przed głosowaniem w sprawie wyboru Ursuli von der Leyen na przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka...

zobacz więcej

– Rozmawiałam właściwie z szefami wszystkich rządów na temat tego, jak ich posłowie mogą się przyczynić do umożliwienia wyboru Ursuli von der Leyen w Parlamencie Europejskim. Również z premierem Polski, Morawieckim – powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie. Dodała też, że były kontakty w tej sprawie na poziomie partii.

Szefowa niemieckiego rządu przekazała, że w rozmowie z Mateuszem Morawieckim wyraziła niezrozumienie dla sytuacji w PE, kiedy była polska premier Beata Szydło po raz drugi nie została wybrana na szefową jednej z komisji.

– Wykorzystywanie dostępnych większości, żeby wykluczać ludzi z partii, które politycznie się nie podobają, uważam, na podstawie doświadczenia jakie mam z niemieckiego Bundestagu, za nietypowe – oznajmiła.

Kanclerz Niemiec oświadczyła również, że wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, to dobra wiadomość dla Europy.

Prezes Morawiecki: Pewne ośrodki chcą rozhuśtać naszą europejską łódź

Głosowanie przeciw kandydaturze byłej premier Beacie Szydło na szefową komisji zatrudnienia i spraw społecznych w PE traktuję jako naruszenie...

zobacz więcej

– Europa musi być zdolna do działania – powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Wymieniła migracje i ochronę klimatu jako ważne zadania, które stoją przed Wspólnotą.

Merkel przyznała podczas konferencji, że jest za wprowadzeniem opłat za emisję dwutlenku węgla. Zaznaczyła jednak, że powinno się przy tym zachować socjalną równowagę.

– Musimy zaangażować ludzi – powiedziała. Przekonywała, że wprowadzenie opłat za emisję CO2, to najlepszy sposób, żeby Niemcy osiągnęły cele klimatyczne do 2030 r.

Do 20 września rząd ma przedstawić pakiet rozwiązań w tej sprawie.


Angela Merkel wyraziła podczas konferencji zatroskanie z powodu działania Rosji, polegającego na wspieraniu partii prawicowych i populistycznych w Europie.

Angela Merkel znów miała napad drgawek [WIDEO]

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel ponownie doznała ataku drgawek. Tym razem doszło do tego podczas środowego spotkania kanclerz Niemiec z...

zobacz więcej

– Partie zorientowane na prawo, populistyczne, doświadczają silnego wsparcia w tej czy innej formie ze strony Rosji. Jest to powód do niepokoju. Zawsze angażowałam się i nadal będę to robić, na rzecz dobrych stosunków z Rosją. Mimo to należy widzieć rzeczywistość. A rzeczywistość jest inna, niż bym sobie życzyła – stwierdziła.

Kanclerz Niemiec została zapytana w piątek o swój stan zdrowia. Zapewniła, że jest w stanie pełnić funkcję szefowej rządu.

– Rozumiem pytania o stan mojego zdrowia – powiedziała.

Powtórzyła też, że w roku 2021 wycofa się z życia politycznego. Wyraziła jednak nadzieję, że istnieję życie poza polityką.

W ostatnim miesiącu Merkel miała trzy razy napady drgawek.

źródło:

Zobacz więcej