Dworczyk: Apelujemy do lidera PO o wyliczenia propozycji programowych

Ponawiamy apel do lidera PO Grzegorza Schetyny, aby przedstawił wyliczenia związane z propozycjami programowymi przedstawionymi przez jego partię – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Politycy powinni być wiarygodni, a PO ostatnio mami Polaków pustymi obietnicami – stwierdził. Na apel odpowiedział wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, który oznajmił, że „wyliczenia dotyczące kosztów realizacji programu KO zostały już przedstawione”.

Sasin: PO jest w stanie powiedzieć wszystko, jeśli uważa, że opłaca się to powiedzieć

Platforma Obywatelska, która krytykowała Prawo i Sprawiedliwość i wprowadzane programy społeczne, nagle postanowiła pójść naszą drogą – ocenił...

zobacz więcej

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w miniony weekend w wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej przedstawił sześć głównych zmian, których Polska „pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają”. Zapowiedział m.in. podwyżki płac, gruntowne zmiany w ochronie zdrowia, utrzymanie trzynastej emerytury, zniesienie handlu w niedzielę, program ochrony klimatu, w tym wyeliminowanie węgla w energetyce do 2040 r., wprowadzenie związków partnerskich.

– W ostatnich dniach słyszymy bardzo dużo zapowiedzi formułowanych przez przewodniczącego Schetynę, przez polityków Platformy Obywatelskiej, dotyczących m.in. zmian podatkowych, dodatkowych programów solidarnościowych czy społecznych – powiedział Dworczyk na konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że w polityce liczy się przede wszystkim wiarygodność. – Stąd musimy ponowić pytanie do przewodniczącego Schetyny: prosimy o przedstawienie wyliczeń związanych z propozycjami przedstawianymi w ostatnich tygodniach przez PO – oświadczył szef KPRM.

Dodał, że mimo postulatów polityków PiS w tej sprawie do tej pory nie przedstawiono „żadnych wiarygodnych wyliczeń i informacji, w jaki sposób te programy mają być zrealizowane”.

„Koalicja Pustych Obietnic”. PiS publikuje nowy spot o opozycji

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało spot poświęcony niekonsekwencjom w wypowiedziach przedstawicieli opozycji. Jak twierdzą jego autorzy, dla...

zobacz więcej

Dworczyk powiedział, że PiS chce prowadzić dialog i merytoryczną dyskusję, dlatego politycy ugrupowania ponawiają apel do PO. – Polityka powinna być wiarygodna i politycy powinni być wiarygodni, dlatego rozmawiajmy poważnie – dodał.

– Panie przewodniczący prosimy o przedstawienie wyliczeń, żeby nie mamić Polaków pustymi obietnicami, co państwo w ostatnich dniach czynicie – zaapelował szef KPRM do Schetyny.

Poseł PiS Jarosław Krajewski zaznaczał natomiast, że ugrupowanie rządzące od początku obecnej kadencji mówiło o obniżce podatków.


– I słowa dotrzymaliśmy. Obniżyliśmy PIT do najniższego poziomu w Europie. Obniżyliśmy podatek dla osób najmłodszych, do 26. roku życia, do zera. Wprowadzamy rozwiązanie, które zagwarantuje 25 mln Polaków obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych do 17 proc. – mówił.

PO rozpoczęła kampanię wyborczą. Nie obyło się bez wpadek

Kilka dni temu Platforma Obywatelska rozpoczęła kampanię przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Posłowie opozycji wyszli do ludzi i w...

zobacz więcej

–Działamy opierając się na zasadzie „3xP”, chcemy stworzenia systemu podatkowego, który jest oparty o zasadę przejrzystości, jest prosty i jest przyjazny dla podatników – dodał Krajewski.

W tym kontekście Dworczyk zapewnił, że w przyszłej kadencji „dalej celem działania PiS będzie budowa państwa o charakterze solidarnościowo-republikańskim”. – Na pewno w naszym programie również będziemy mówić o podatkach – zapowiedział.

Na apel szefa KPRM odpowiedział wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, który oznajmił, że „wyliczenia dotyczące kosztów realizacji programu KO zostały już przedstawione”. Jak zauważył, zrobił to na Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej główny ekonomista Platformy Andrzej Rzońca.

Zdaniem Rzońcy koszt programu „Wyższe zarobki, niższe podatki” to 30 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej