Rzecznik rządu: Platforma Obywatelska mocno skręciła w lewo

– Nie ukrywajmy, że Platforma Obywatelska mocno skręciła w lewo. Grzegorz Schetyna był dociśnięty z jednej strony, a z drugiej strony cały czas się miota. Deklaruje się jako partia bardziej konserwatywna czy lewicowa. Ewidentnie widać ruch w kierunku lewicy, bo uśmiechy czy to do Barbary Nowackiej, czy zapraszające byłych działaczy lewicy i PZPR na swoje listy to dowód na to, że Platforma skręca w lewo – powiedział w piątek w programie „Minęła 9” rzecznik rządu Piotr Müller.

„Schetyna fatalnie rozegrał całą sytuację. Powinni go zmienić jeszcze przed wyborami”

Całe to zamieszanie, z którego nic nie wynikło, uderza w wizerunek opozycji. Na dodatek Grzegorz Schetyna roztrwonił swój autorytet. On powinien...

zobacz więcej

Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD. 20 proc. miejsc na listach KO mają otrzymać kandydaci „obywatelscy”: społecznicy, eksperci i samorządowcy. Również ludowcy idą do wyborów sami, jako PSL-Koalicja Polska.

Po deklaracji Schetyny, liderzy Wiosny i SLD ogłosili zamiar budowy bloku lewicowego z udziałem także Lewicy Razem. W piątek Odbędzie się konferencja prasowa liderów SLD, Wiosny i Lewicy Razem, na której zostaną przedstawione rezultaty czwartkowych rozmów dotyczących wyborów parlamentarnych.

„SLD wywodzi się korzeniami bezpośrednio z partii komunistycznej”

Piotr Müller został zapytany, czy SLD jest ugrupowaniem postkomunistycznym, czy to nowa socjaldemokracja. – SLD wywodzi się korzeniami bezpośrednio z partii komunistycznej, z PZPR. Nikt nie ma wątpliwości to zakładał SLD. To wysokiej rangi byli działacze PZPR. Powiedzmy, że to było wiele, wiele lat temu, w związku z tym mogłoby się wydawać, że nie ma na to wpływu. Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, pan Jaskiernia to byli działacze PZPR. To nie są postaci, które wycofały się z działalności, tylko aktualnie są – powiedział rzecznik rządu.


Schetyna: Koalicja partyjna zakończyła swój żywot

Chwedoruk: PO może próbować przejmować rozpoznawalnych działaczy innych partii

Platforma może próbować przejmować rozpoznawalnych działaczy z innych partii, począwszy od SLD – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

„Zawsze zjednoczenie daje dodatkową energię”

Rzecznik rządu był pytany, czy dla Prawa i Sprawiedliwości, dla obozu rządzącego, większym wyzwaniem byłoby to, gdyby opozycja startowała w jednym bloku, biorąc po uwagę system wyborczy, system przeliczania głosów na mandaty, czy to większe wyzwanie, że będą trzy bloki.

– Myślę, że tutaj trudno jednoznacznie powiedzieć co byłoby lepsze. Zawsze zjednoczenie daje dodatkową energię. Pod tym kątem decyzja o rozproszeniu środowisk opozycyjnych na pewno dla nas nie jest informacją złą. Ale czy wpłynie mocno na wynik wyborów, to się dopiero okaże – zaznaczył.

– Należy zadać sobie pytanie, czy to wszystkie nie jest przypadkiem teatrem, grą tych wszystkich trzech bloków politycznych na to, aby rzekomo różnić się programowo i zachęcać do siebie na głosowanie w tych wyborach. A po wyborach pytanie czy PSL pójdzie z Wiosną i SLD w koalicję wyborczą i zgodzi się na związki partnerskie i adopcje dzieci przez pary homoseksualne – powiedział.


„Ten numer Schetynie się już nie uda”, „żadnym liderem nie jest”

źródło:
Zobacz więcej