Wiceszef PO: Nie mamy wrogów po stronie opozycji. PSL być może przekroczy próg wyborczy

„Być może uda się stworzyć jedną listę lewicy, być może PSL przekroczy próg wyborczy” (fot. PAP/Marcin Obara)

Nie mamy wrogów po stronie opozycji, wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie pozwoli na skuteczną rywalizację z obozem władzy – stwierdził Borys Budka. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej wyraził też przekonanie, że Koalicja Obywatelska będzie jedyną koalicją w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Lider Razem: Szef PO ogłosił Koalicję Grzegorza ze Schetyną

Grzegorz Schetyna ogłosił koalicję z samym sobą; Platforma oszukiwała wyborców mirażem Zjednoczonej Opozycji, a chodziło tylko o osłabienie...

zobacz więcej

Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska. 20 proc. miejsc na listach KO mieliby otrzymać kandydaci „obywatelscy”, czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz samorządowcy. PSL zapowiedział samodzielny start pod szyldem „PSL - Koalicja Polska”.

Z kolei liderzy Wiosny Robert Biedroń i SLD Włodzimierz Czarzasty ogłosili w czwartek zamiar budowy bloku lewicowego z udziałem Lewicy Razem. O formule startu w wyborach mają poinformować w piątek o godz. 13.

W porannej rozmowie w PR24 Budka przekonywał, że Koalicja Obywatelska będzie „jedyną koalicją w tych wyborach”.

Na uwagę, że zapowiedziana jest przecież również koalicja lewicy, Budka odparł: „będzie jedna lista lewicowa pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i druga lista pod szyldem PSL”.

– Z oczywistego względu, chodzi o próg wyborczy – podkreślił, dodając, że w przypadku koalicyjnego komitetu wyborczego próg wyborczy wzrasta z 5 proc. do 8 proc.

Lider SLD: Grzegorz Schetyna abdykował z pozycji lidera opozycji

Szef PO Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS – ocenił szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty....

zobacz więcej

– Wyciągamy wnioski z przeszłości, my absolutnie nie mamy wrogów po stronie opozycji – zapewnił Budka.

– Być może uda się stworzyć jedną listę lewicy, być może PSL przekroczy próg wyborczy, to nie są nasi rywale, to nie są nasi przeciwnicy, natomiast wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie pozwoli na skuteczną rywalizację z obozem władzy – zaznaczył.

Jak ocenił, „PSL, wychodząc z Koalicji Europejskiej, de facto ten projekt zakończyło”. – Nie było innej koalicji aniżeli Koalicja Obywatelska – dodał wiceszef PO.


Koalicja Europejska, w ramach której PO startowało do wyborów do Parlamentu Europejskiego, składała się z Platformy, SLD, Nowoczesnej i Zielonych.

źródło:

Zobacz więcej