Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale wyniósł 1,6 mld zł

Przychody Grupy w II kwartale 2019 r. osiągnęły ponad 29,2 mld zł (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. wyniósł 1,6 mld zł przy wyniku ponad 1,7 mld zł w tym samym okresie 2018 r. Przychody Grupy w II kwartale 2019 r. osiągnęły ponad 29,2 mld zł, gdy w tym samym okresie 2018 r. wynosiły 26,7 mld zł – wynika z danych koncernu.

Coraz bliżej fuzji Orlen-Lotos. Jakim kosztem?

Według „Rzeczpospolitej” Orlen ma duże szanse na uzyskanie zgody KE ws. przejęcia gdańskiego Lotosu. Pytanie tylko, jakim kosztem. Bruksela na...

zobacz więcej

Jak podał PKN Orlen, w II kwartale 2019 r. EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła ponad 2,7 mld zł, gdy w tym samym czasie rok wcześniej osiągnęła 2,1 mld zł.

Wynik ten, jak zaznaczył PKN Orlen, został osiągnięty „pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego” związanego przede wszystkim ze spadkiem dyferencjału ropy Brent/Ural o 1,7 dolarów na baryłce rok do roku.

„Na rezultat EBITDA wg LIFO złożyły się zarówno bardzo dobre wyniki segmentu downstream (rafineria, petrochemia, energetyka), na poziomie blisko 2 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 400 mln zł rok do roku, jak i segmentu detalicznego, który wypracował 859 mln zł” – podkreślił koncern.

PKN Orlen zaznaczył, że „pomimo czasowego wstrzymania dostaw ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń, koncern w II kwartale przerobił 8,3 mln ton ropy dzięki czemu odnotował wzrost wykorzystania mocy o 9 punktów procentowych rok do roku”.

„Było to możliwe m.in. dzięki konsekwentnej dywersyfikacji kierunków dostaw umożliwiającej elastyczność zakupową” – oceniła spółka.

Obajtek: Wniosek do KE w sprawie fuzji Lotosu z Orlenem na początku lipca

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w Gdańsku, że wniosek do Komisji Europejskiej ws. połączenia Grupy Lotos i PKN Orlen zostanie złożony...

zobacz więcej

Jak podał PKN Orlen, „wysoki przerób ropy oraz wzrost konsumpcji rok do roku przełożyły się na wzrost sprzedaży o 2 proc. rok do roku”. Przypomniał zarazem, że na początku lipca koncern złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos.

„Kolejny kwartał, w którym PKN Orlen wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do działania w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym” – powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes koncernu Daniel Obajtek.

Jak zaznaczył, odnosząc się do wydarzeń w II kwartale 2019 r., „co szczególnie istotne, pomimo przerwy w dostawach rosyjskiej ropy”, zakłady Grupy Orlen „działały bez zakłóceń”.

„Co więcej, udało nam się podnieść wykorzystanie mocy produkcyjnych, po raz kolejny zwiększyć wolumeny sprzedaży, a także udziały naszej sieci detalicznej we wszystkich rynkach, na których jesteśmy obecni” – dodał prezes PKN Orlen.

Obajtek podkreślił, że było to możliwe m.in. dzięki realizowanej przez koncern konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, która pozwala tam „na elastyczne reagowanie na wyzwania rynkowe, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo surowcowe”, także państwa.

źródło:

Zobacz więcej