RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Elektrownia jądrowa koło Tweru wznawia pracę

Przedstawiciele elektrowni zapewniają, że promieniowanie utrzymuje się w normie (fot. Shutterstock/zhangyang13576997233, zdjęcie ilustracyjne)

Kalinińska Elektrownia Atomowa w obwodzie twerskim w Rosji wznawia pracę. Reaktor nr 4 osiągnął w piątek rano pełną moc. W czwartek doszło tam do odłączenia od sieci trzech reaktorów.

Awaria elektrowni jądrowej w Rosji. Służby informują o poziomie promieniowania

W elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim w Rosji odłączono od sieci trzy z czterech reaktorów – poinformował koncern Rosenergoatom....

zobacz więcej

Reaktor nr 4 osiągnął pełną moc 1000 MW – poinformowały służby prasowe tej siłowni. Chodzi o reaktor, który wcześniej został częściowo odłączony od sieci i nie produkował energii, ale był w gotowości do nabrania mocy. Dwa inne przerwały pracę całkowicie, a sprawny pozostał tylko jeden.

Według koncernu Rosenergoatom, który jest operatorem wszystkich rosyjskich elektrowni jądrowych, z czterech reaktorów elektrowni pierwszy i drugi przerwały pracę całkowicie.

Reaktory rozłączyły się z siecią z powodu odłączenia się elektroenergetycznej linii przesyłowej w rezultacie zwarcia elektrycznego w jednym z włączników transformatora. Nie jest to związane z pracą zasadniczej infrastruktury siłowni – wyjaśniło biuro prasowe Rosenergoatomu. Wyjaśniono, że reaktory nie miały gdzie przesyłać energii ze względu na odłączenie sieci przesyłowych.

Operator i przedstawiciele samej elektrowni zapewniają, że promieniowanie utrzymuje się w normie i że nie doszło do uszkodzenia wyposażenia siłowni.

Elektrownia położona jest na północy obwodu twerskiego, w odległości 125 km od miasta Twer, około 330 km od Moskwy i około 400 km od Petersburga. Zaopatruje w energię te trzy miasta, także Włodzimierz i Czerepowiec. Wyposażona jest w cztery reaktory typu WWER-1000, o mocy 1000 MW każdy.źródło:

Zobacz więcej