USA nakładają kolejne sankcje w związku z irańskim programem atomowym

Sankcjami objęty został m.in. Mohamad Fachrzadeh, dyrektor handlowy firmy Tesa (fot. REUTERS/Leah Millis)

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na pięć osób i międzynarodową sieć firm, które według ministerstwa skarbu USA są zaangażowane w handel materiałami wykorzystywanymi do rozwoju irańskiego programu atomowego.

Trump o sankcjach wobec Turcji

Stany Zjednoczone nie biorą obecnie pod uwagę nałożenia sankcji na Turcję za zakup przez Ankarę rosyjskiego rakietowego systemu obrony powietrznej...

zobacz więcej

„Podejmujemy działania w celu zablokowania zamówień na materiały do programu atomowego Iranu, który wykorzystuje do tego chińskie i belgijskie firmy-przykrywki. Iran nie może oczekiwać łagodnego traktowania na arenie międzynarodowej, jeśli kupuje produkty do wyrobu wirówek, wzbogacających uran” – oświadczył minister skarbu USA Steven Mnuchin.

Nowe sankcje to reakcja Waszyngtonu na informacje sprzed kilku dni o rozpoczęciu przez Iran wzbogacania uranu do poziomu 4,5 proc. Teheran zagroził też, że w reakcji na wyjście USA z porozumienia nuklearnego i wznowienie antyirańskich sankcji rozważa m.in. wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego i ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej.

Sankcjami objęty został m.in. Mohamad Fachrzadeh, dyrektor handlowy firmy Tesa, który oskarżony jest przez USA o dokonywanie zakupów „różnych chińskich wyrobów aluminiowych, służących do wyrobu elementów składowych wirówek”.

Pośrednikiem w tych transakcjach według Amerykanów jest irańska firma Bakhtar Raad Sepahan, w której udziały ma belgijskie Tawu BVBA, w związku z tym znalazła się ona także na czarnej liście amerykańskiego ministerstwa skarbu. Restrykcjami objęty został również dyrektor zarządzający Tawu BVBA Sohayl Talebi.

W związku z irańskim programem atomowym sankcje nałożone zostały także na chińska firmę Henan Jiayuan Aluminum Industry oraz irańskie przedsiębiorstwo Sabz Company.

źródło:

Zobacz więcej