60-latek rozpoznał zdjęcie swojej amputowanej nogi na paczce papierosów

Cała rodzina jest przekonana, że na ostrzegawczej fotografii widać blizny ojca (fot. Pixabay/sipa)

Osiadły w Metzu we wschodniej Francji Albańczyk rozpoznał na paczce papierosów zdjęcie swojej amputowanej nogi. Zostało na nim umieszczone jako ostrzeżenie przed nikotynizmem i szkodliwością palenia – podał adwokat 60-latka. Wyjaśnił, że jego klient przeszedł amputację po obrażeniach w strzelaninie.

Pielęgniarka nie dostała obywatelstwa, bo… za dużo pracowała

Zbyt duża liczba godzin w pracy stała się, w ocenie francuskich urzędników, powodem, by nie przyznać pewnej pielęgniarce obywatelstwa. Jak...

zobacz więcej

Zdjęcie charakterystycznych blizn po dokonanej w 1997 r. amputacji nogi na wysokości uda umieszczono na paczce papierosów w charakterze ostrzeżenia bez zgody Albańczyka.

„To nie jest kwestia pieniędzy. Szukamy drogi, jaką zdjęcie trafiło na opakowanie. Głęboko rani to godność mojego klienta” – powiedział adwokat Albańczyka Antoine Fittante.

Zdjęcie miało zostać zrobione podczas konsultacji medycznej w centrum ortopedycznym, w którym Albańczyk usiłował załatwić sobie protezę. Ale nigdy nie wyraził zgody na jego wykorzystanie.

Według mediów w Lotaryngii rozpoznał je syn, kiedy rok temu nabył w Luksemburgu tytoń do skręcania. Przywiózł opakowanie do domu. Cała rodzina jest przekonana, że na ostrzegawczej fotografii widać blizny ojca.

Fittante napisał do szpitala, żeby sprawdzić, jak doszło do udostępnienia zdjęcia obrażeń pacjenta. Kontaktuje się również z Komisją Europejską, ponieważ to ona nakazała umieszczanie tego typu ostrzeżeń na opakowaniach wyrobów tytoniowych w całej Unii Europejskiej.

Według adwokata zwykle wyciąga się zdjęcia z baz danych, które są weryfikowane i publikacja następuje za zgodą przedstawionych na nich osób.

O podobnej sprawie niecałe dwa tygodnie temu pisała włoska prasa. 100 mln euro odszkodowania domaga się mieszkaniec Włoch, który znalazł na paczkach papierosów zdjęcie zmarłej przed laty żony, zrobione gdy leżała zaintubowana w szpitalu.

Adwokat Włocha złożył pozew przeciwko wielkiemu koncernowi tytoniowemu, domagając się zadośćuczynienia, na co producent papierosów odpowiedział, że zdjęcia pochodzą ze zbiorów utworzonych na mocy europejskich i krajowych przepisów, a koncern „nie ma żadnej swobody działania” w ich wyborze. Koncern zasugerował wtedy zwrócenie się do Komisji Europejskiej bądź włoskiego resortu zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej