USA zestrzeliły irańskiego drona

Irański dron podleciał na odległość 1000 jardów od okrętu USS Boxer (fot. Reuters)

Stany Zjednoczone zestrzeliły irańskiego drona, który przeleciał w pobliżu jednego z amerykańskich okrętów stacjonujących w cieśninie Ormuz. Poinformował o tym prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Trump o sankcjach wobec Turcji

Stany Zjednoczone nie biorą obecnie pod uwagę nałożenia sankcji na Turcję za zakup przez Ankarę rosyjskiego rakietowego systemu obrony powietrznej...

zobacz więcej

Okręt desantowy „USS Boxer podjął działania obronne przeciwko irańskiemu dronowi, który podleciał na bardzo, bardzo bliską odległość, około 1000 jardów” – powiedział prezydent USA w Białym Domu. Dodał, że dron uległ natychmiastowemu zniszczeniu.

Donald Trump zaznaczył, że zdarzenie to było „ostatnim z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom pływającym na wodach międzynarodowych”.

– Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony własnego personelu oraz interesów – powiedział amerykański prezydent.

Także Pentagon oświadczył, że zestrzelenie drona było obronnym działaniem, mającym ochronić bezpieczeństwo jednostki oraz jej załogi.

Stosunki na linii Waszyngton - Teheran pogorszyły się, gdy rok temu administracja Donalda Trumpa wycofała się z porozumienia nuklearnego; ostatnio nałożyła na Teheran kolejne sankcje gospodarcze.

Ten z kolei tydzień temu ogłosił wznowienie wzbogacania uranu do poziomu przekraczającego limity przewidziane w umowie. Gwarantami umowy sprzed czterech lat są: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Chiny.

źródło:
Zobacz więcej