Antyterroryści zatrzymali podejrzanych islamistów. „Mogło być blisko zamachu”

W wyniku akcji niemieckich służb specjalnych zatrzymano sześciu podejrzanych o planowanie zamachu terrorystycznego (fot. PAP/EPA/THOMAS BANNEYER)

W niemieckich miastach Düren koło Akwizgranu oraz w Kolonii od rana w czwartek służby specjalne przeszukiwały mieszkania islamistów podejrzewanych o planowanie zamachu terrorystycznego. Akcję – w wyniku której zatrzymano sześć osób – poprzedziły długotrwałe obserwacje dwóch ekstremistów.

Dwa lata po zamachu w Berlinie polski spedytor wciąż czeka na odszkodowanie

W dwa lata po zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie polski spedytor Ariel Żurawski zawiesił na razie starania o odszkodowanie z Niemiec. –...

zobacz więcej

Szef wydziału kryminalnego policji w Kolonii Klaus-Stephan Becker oświadczył, że funkcjonariusze „posiadają informacje, że mogło być blisko zamachu” – cytuje jego wypowiedź portal Deutsche Welle.

Szczególne zainteresowanie policji wzbudził 30-letni Niemiec pochodzący z Libanu, islamski konwertyta. Z dochodzenia wynika, że mieszkał głównie w Berlinie, gdzie był imamem zastępczym w meczecie, w którym bywał również Anis Amri, sprawca zamachu z grudnia 2016 roku. Przypomnijmy – wtedy, na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, rozjechał na śmierć 11 osób, ponad 70 ranił; wcześniej zabił polskiego kierowcę ciężarówki, którą wykorzystał do ataku.

Zatrzymany w czwartek 30-latek wprowadził się w Düren do mieszkania innego islamskiego konwertyty, uchodzącego za osobę radykalną. Według ustaleń śledczych mężczyzna złożył przysięgę lojalności wobec Państwa Islamskiego i – podobnie jak jego nowy współlokator – kilkukrotnie próbował wyjechać w regiony opanowane przez bojówki IS. Zdaniem policji wykazywał też „znaczące zainteresowanie bronią”.

Odnotowano również niepokojące transakcje finansowe oraz podejrzane działania na budowie w Kolonii – miejscu pracy jednej z sześciu zatrzymanych osób. Jednostki antyterrorystów z psami przeszukały jeden z budynków pod kątem ładunków wybuchowych.

źródło:
Zobacz więcej