RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sztuczna skóra reaguje tysiąc razy szybciej niż ludzka

System ACES stwarza ogromne możliwości (fot. National University of Singapore)

Dzięki temu wynalazkowi już wkrótce protezy, a także roboty mogą zyskać zmysł podobny do ludzkiego, a nawet jeszcze doskonalszy. Naukowcy z Singapuru opracowali sztuczny system nerwowy, który nazwali Asynchronous Coded Electronic Skin (ACES).

Te same geny u ośmiornicy „robią” soczewkę oka, u nas – kończyny

Najprościej rzecz ująwszy ewolucja działa na dwóch genetycznych zasadach, czy inaczej rzekłszy wg dwóch modeli. Jeden dało by się określić jako...

zobacz więcej

Elektroniczną skórę cechuje wysoka czułość, szybkość reakcji i odporność na uszkodzenia. Może też być łączona z dowolnymi czujnikami. Twórcami opracowywanego od ponad dekady wynalazku są prof. Benjamin Tee i jego zespół z Wydziału Inżynierii i Nauk Materiałowych Państwowego Uniwersytetu w Singapurze.

– Ludzie wykorzystują zmysł dotyku do zrealizowania niemal każdej czynności, od podniesienia filiżanki kawy po wymianę uścisków dłoni. Bez niego tracimy równowagę podczas chodzenia. Podobnie jest z robotami, które potrzebują zmysłu dotyku, by lepiej wchodzić z interakcje z ludźmi. Jednak współczesne roboty wciąż nie czują zbyt dobrze obiektów – tłumaczy prof. Tee.

Portal KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że system ACES wykrywa sygnały podobnie, jak ludzki układ nerwowy, jednak – w przeciwieństwie do niego – są one przesyłane za pomocą pojedynczego przewodu. Współczesne sztuczne skóry korzystają ze złożonego systemu przewodów, co powoduje, że całość jest podatna na uszkodzenia i trudna w skalowaniu.System ACES wykrywa dotknięcie nawet 1000-krotnie szybciej niż ludzki układ nerwowy i jest w stanie odróżnić fizyczny kontakt z poszczególnymi czujnikami w czasie krótszym niż 60 nanosekund. W ciągu zaledwie 10 milisekund – a więc 10-krotnie szybciej niż mrugnięcie okiem – ACES jest w stanie określić kształt, teksturę i twardość dotykanego obiektu.


źródło:
Zobacz więcej