RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Konsultacje CPK z liniami lotniczymi. Wszystko dla wygody pasażera

Przewoźnicy liczą się z tym, że ruch z Okęcia zostanie przeniesiony na nowe megalotnisko (fot. Shutterstock/Przemyslaw Szablowski)
Przewoźnicy liczą się z tym, że ruch z Okęcia zostanie przeniesiony na nowe megalotnisko (fot. Shutterstock/Przemyslaw Szablowski)

– Nie da się zaprojektować mądrze pomyślanego i w konsekwencji wygodnego dla pasażerów lotniska, nie pytając o zdanie przewoźników – mówi w rozmowie z portalem tvp.info dyrektor ds. komunikacji Centralnego Portu Komunikacyjnego Konrad Majszyk. Spółka rozpoczęła konsultacje z liniami lotniczymi. Ich celem jest uzgodnienie założeń koncepcyjnych inwestycji z potrzebami przewoźników.

Zielony, demokratyczny, solidarnościowy. Są wizualizacje koncepcji CPK

Światowe biura projektowe przedstawiły wizualizacje sześciu koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poszczególne koncepcje nawiązują m. in. do...

zobacz więcej

Inauguracyjne spotkanie Komitetu Konsultacyjnego (Airport Consultative Committee – ACC), powołanego przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny wspólnie z Międzynarodowym Zrzeszeniem Przewoźników Powietrznych (IATA) odbyło się 18 lipca 2019 r. w Warszawie.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT, linii El Al, Emirates, Enter Air, Qatar Airways, SAS i Wizz Air oraz grup lotniczych: IAG (w jej skład wchodzą British Airways, Iberia, Aer Lingus, Level i Vueling) i Lufthansa Group (zrzesza przewoźników: Swiss, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings), a także reprezentanci sojuszu Star Alliance, w skład którego wchodzą m.in Air China, Singapore Airlines, United Airlines, Turkish Airlines i South African Airways.

W rozmowach wzięli udział także przedstawiciele IATA, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce (BARIP) oraz firm kurierskich (np. DHL i FedEx).

– Liczba przewoźników biorących udział w konsultacjach będzie się zapewne zwiększała – ocenił w rozmowie z naszym portalem Konrad Majszyk. – Te linie, które przybyły, pokazały już oficjalnie, że na swoich mapach drogowych, na swoich kompasach mają CPK – dodał przedstawiciel spółki.

– Ci przewoźnicy liczą się z tym, że docelowo ruch przesiadkowy zostanie przeniesiony z Okęcia do Portu Solidarność i są zainteresowani udziałem w projektowaniu tego lotniska. To spory krok naprzód w realizacji naszej inwestycji – wyjaśnił Majszyk.

„CPK to niepowtarzalna szansa, by stworzyć właściwą infrastrukturę we właściwej cenie”

Centralny Port Komunikacyjny to projekt „greenfield”, czyli powstający od zera. To otwiera szerokie pole do projektowania i daje niepowtarzalną...

zobacz więcej

Podczas pierwszych konsultacji inwestor wyjaśnił przewoźnikom dotychczasowe założenia koncepcyjne obejmujące wstępne położenie, wymiary i harmonogram budowy około 120 elementów infrastruktury. Wiadomo np. że najpierw powstaną dwa równolegle pasy startowe, zaś w miarę wzrostu zapotrzebowania ewentualnie trzeci i czwarty pas.

– Pokazujemy te założenia licząc na informacje zwrotne. Przedstawiciele linii lotniczych już dziś zadawali dużo pytań, a mają jeszcze czas, żeby zapoznać się z materiałami bardziej szczegółowo i dopytywać w sposób bardziej precyzyjny – podkreślił przedstawiciel CPK.

Spotkania forum konsultacyjnego mają się odbywać kilka razy do roku. Formuła ACC jest powszechnie stosowana w świecie podczas budowy nowych portów lotniczych czy rozbudowy istniejących.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej