Podróżuj jak starożytni Rzymianie. Powstała wyjątkowa mapa

Narzędzie pozwoli lepiej wczuć się w realia starożytnego imperium (fot. Uniwersytet Stanforda)

Starożytni Rzymianie byli mistrzami logistyki. Jak wielkimi – pomoże zrozumieć ciekawe narzędzie stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Stworzyli oni mapę basenu Morza Śródziemnego z naniesionymi rzymskimi szlakami i miastami.

Ulicę z czasów rzymskich odkryto w centrum Płowdiw w Bułgarii

Podczas wykopalisk w centrum miasta Płowdiw w środkowej Bułgarii archeolodzy odsłonili brukowaną ulicę z czasów rzymskich – informuje serwis...

zobacz więcej

Dzięki mapom Google’a możemy bez problemu zmierzyć odległości, oszacować długość podróży. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykorzystali ten mechanizm w przygotowanych przez siebie mapach zawierających miast i szlaki z czasów starożytnych.

Przygotowanie modelu Orbis było wymagające. Naukowcy przygotowali 632 lokalizacje rozłożone na obszarze 10 milionów kilometrów kwadratowych lądów i mórz. Pokrywa on rejon Europy Zachodniej, Morza Śródziemnego, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Łącznie na terenie Cesarstwa Rzymskiego wyznaczono 70 tys. km szlaków. Współczesne narzędzie wskaże najlepsze połączenia; można również wybrać sposób podróżowania – pieszo, na ośle, wozem bądź łodzią, a nawet dobrać porę roku, o jakiej chce się wirtualnie podróżować po imperium. Program bierze pod uwagę ukształtowanie terenu. Wiadomo, że po górach podróżuje się wolniej i czasem lepiej je obejść. Całość pozwoli lepiej wczuć się w realia starożytnego Rzymu.

Przykładowo, podróż latem z Londinium do Arelate, czyli z dzisiejszego Londynu do Arles we francuskiej Prowansji powinna trwać 24 dni, jeżeli skorzysta się z łodzi i opłynie Hiszpanie i Portugalię. Krótsza jest droga lądowa, ale trwa 37 dni.


źródło:
Zobacz więcej