Raport

#FabrykahejtuPO

Rosja proponuje Turcji myśliwce Su-35 w miejsce F-35

Su-35 to myśliwiec generacji 4++, nie jest odpowiednikiem F-35 (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)

Szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech Siergiej Czemiezow zapewnił w czwartek, że firma jest gotowa dostarczyć myśliwce Su-35 Turcji, jeśli będzie ona tym zainteresowana. Wcześniej USA wyłączyły Turcję z programu zakupu amerykańskich myśliwców V generacji F-35. To reakcja na podjęcie przez Ankarę decyzji o zakupie rosyjskich systemów rakietowych S-400.

USA wstrzymują sprzedaż Turcji F-35. „Ten błąd może zaszkodzić strategicznym więzom”

Turcja skrytykowała decyzję rządu USA o wyłączeniu jej z programu F-35 po zakupie przez władze w Ankarze rosyjskich systemów rakietowych S-400....

zobacz więcej

– Jeśli nasi tureccy koledzy wyrażą życzenie, to jesteśmy gotowi przestudiować dostawy Su-35 – oświadczył Czemiezow.

Dzień wcześniej Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich samolotów F-35, jeśli wybrała rosyjski system obrony powietrznej S-400.

„F-35 nie mogą współistnieć z rosyjską platformą zbierającą dane wywiadowcze, która zostanie wykorzystana, aby zbadać nasze zaawansowane zdolności bojowe” – wskazano w komunikacie. W lipcu Rosja rozpoczęła dostawy S-400 do Turcji.

Su-35 to myśliwiec generacji 4++. Do tej pory jedynym zagranicznym nabywcą tych maszyn były Chiny, które kupiły 24 samoloty. Kontrakt z Rosją na dostawy Su-35 podpisała Indonezja, ale jego realizacja opóźnia się ze względu na amerykańskie sankcje.

F-35 to myśliwiec V generacji produkowany przez koncern Lockheed Martin. Pełni między innymi zadania myśliwca przewagi powietrznej i samolotu przeprowadzającego ataki na cele naziemne.

W programie budowy F-35 uczestniczyły SA, Australia, Belgia, Dania, Holandia, Kanada, Norwegia, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Pentagon zaprosił do udziału w przedsięwzięciu również Polskę, jednak rząd PO-PSL odrzucił tę propozycję. Mimo to, RP uczestniczy obecnie w programie zakupu najnowocześniejszych myśliwców na świecie.

Rosyjskim odpowiednikiem F-35 ma być myśliwiec Su-57, jednak prace nad nim wciąż trwają. Nie wiadomo, kiedy wejdzie on do użytku.

źródło:
Zobacz więcej