„El Chapo” już w więzieniu supermax

Joaquin „El Chapo” Guzman będzie należał do najpilniej strzeżonych więźniów (fot. PAP/EPA/MARIO GUZMAN)

Amerykańskie służby nie tracą czasu. Niemal natychmiast po ogłoszeniu wyroku były lider kartelu z Sinaloa Joaquin „El Chapo” Guzman został zabrany do więzienia supermax, czyli o najwyższych standardach bezpieczeństwa, w stanie Kolorado.

„El Chapo” Guzman skazany na dożywocie. Jego fortuna przepadnie

Sąd federalny w Nowym Jorku skazał meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina „El Chapo” Guzmana na dożywocie m.in. za handel narkotykami i...

zobacz więcej

W środę sąd federalny w Nowym Jorku skazał meksykańskiego barona na dożywocie m.in. za handel narkotykami i pranie pieniędzy. Dodatkowe 30 lat więzienia zasądzono za nielegalne posiadanie broni. 62-letni Guzman został skazany łącznie za 10 różnych przestępstw. Sąd orzekł także przepadek jego fortuny ocenianej na 12,6 mld dolarów.

„El Chapo” przekonywał przed sądem, że pobyt w amerykańskim więzieniu to „psychologiczne, emocjonalne, psychiczne tortury 24 godziny na dobę”.

Adwokat Jeffrey Lichtman, który był jednym z obrońców Meksykanina, zarzucał, że proces nie był sprawiedliwy, a tylko tego chciał jego klient. Nazwał postępowanie fikcją i procesem pokazowym. – Koniec końców, lubimy udawać, że to była sprawiedliwość – to nie była sprawiedliwość. Nie może być sytuacji, w której przysięgli (..) okłamują sędziego – twierdził adwokat.

Tuż po ogłoszeniu wyroku Guzman został zabrany helikopterem na lotnisko, a stamtąd samolotem do Kolorado, gdzie czeka go odsiadka w więzieniu klasy supermax, w mieście Florence. Zakład ten jest określany mianem „Alcatraz Gór Skalistych”.

Meksykanin będzie jednym z najpilniej strzeżonych więźniów. Wcześniej dwukrotnie uciekał z więzień w swojej ojczyźnie.

Przyspieszoną procedurę umieszczenia „El Chapo” w więzieniu wszczęto wbrew apelowi prawników przywódcy kartelu, którzy chcieli, żeby pozostał on w Nowym Jorku jeszcze przez 60 dni, żeby można było przygotować apelację.

źródło:
Zobacz więcej