Pionierska operacja dystrakcji czaszki u ośmioletniej dziewczynki

„Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy to już za sobą” (fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie)

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili pionierską operację dystrakcji czaszki u ośmioletniej dziewczynki, która urodziła się z genetyczną wadą polegającą na nieprawidłowej budowie czaszki.

To prawdziwy cud. Rozdzielono syjamskie bliźniaki zrośnięte mózgami

W szpitalu Great Ormond Street w Londynie przeprowadzono wyjątkowo trudne rozdzielenie syjamskich bliźniaków zrośniętych głowami i mózgami, z...

zobacz więcej

Ośmioletnia Weronika urodziła się z zespołem wad wrodzonych, m.in. ze złożoną kraniosynostozą wielu szwów.

„To wrodzona wada genetyczna, która objawia się nieprawidłową, patologiczną budową kości czaszki i twarzy, co skutkuje nieprawidłowym kształtem głowy. Weronika ma tzw. czaszkę wieżowatą, w kształcie trójkąta. Zniekształcenie kości powoduje przedwczesny zrost szwów czaszkowych. Mózg nie ma wówczas wystarczająco dużo miejsca w czaszce, żeby rosnąć do właściwych rozmiarów” – podał szpital w komunikacie.

Dzięki przeprowadzonej przed kilkoma dniami operacji w Olsztynie czaszka dziewczynki zyska prawidłowy kształt, a jej mózg będzie się mógł normalnie rozwijać. Obawiając się przebiegu operacji, która jak podał szpital była taką drugą w Europie, a pierwszą w Polsce, placówka poinformowała o zabiegu z kilkudniowym opóźnieniem.

„Operacja zakończyła się pomyślnie. Weronika obudziła się, zaczyna już jeść. Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy to już za sobą” – powiedziała cytowana w komunikacie mama dziewczynki.

Przez najbliższych dziewięć tygodni mama pacjentki będzie rozciągać czaszkę Weroniki, przekręcając codziennie średnio o milimetr wystające z czaszki dystraktory, nazywane potocznie „czułkami”. „Po tym czasie dystraktory zostaną wyjęte z czaszki” – poinformowano.

Operację Weroniki przeprowadził zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Dawida Larysza, specjalisty neurochirurgii z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo–Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

źródło:

Zobacz więcej