Nie żyje rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf

Okoliczności nagłej śmierci rektora bada opolska prokuratura (fot. Politechnika Opolska)

Rektor Politechniki Opolskiej profesor Marek Tukiendorf nie żyje – poinformowała uczelnia. Prof. Tukiendorf miał 55 lat, Politechniką kierował od 2012 r.

Zmarł wybitny polarnik i geolog prof. Krzysztof Birkenmajer

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer – wybitny geolog, autor setek prac naukowych, uczestnik 23 wypraw naukowych na Spitsbergen, Antarktydę i...

zobacz więcej

„Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej. Opolska społeczność akademicka poniosła wielką stratę” – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie uczelni.

„Trudno w to uwierzyć... Niespodziewanie odszedł od nas prof. Marek Tukiendorf. To wielka tragedia i ogromna strata. Dla mnie, ale i całej opolskiej społeczności” – napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dodał, że zmarły rektor był dla Opola „obywatelem wybitnym”. – Inicjatorem i partnerem wielu niezwykle ważnych działań dla naszej społeczności, że wspomnę choćby powstanie i rozwój Parku Naukowo–Technologicznego oraz Instytutu Fraunhofera. Pełnił bardzo ważną rolę w zachęcaniu firm z całego świata do inwestowania w opolskiej strefie ekonomicznej. Był wielkim patronem sportu akademickiego odgrywającego dużą rolę w Opolu. Rada Miasta, na mój wniosek, nie miała cienia wątpliwości wyróżniając go tytułem Zasłużonego Obywatela – przypomniał prezydent miasta.

Okoliczności nagłej śmierci rektora bada opolska prokuratura.

Zmarł żołnierz Batalionu „Zośka”, kompanii „Rudy”

W wieku 92 lat zmarł prof. Tytus Karlikowski ps. „Tytus”, „Wąż”, żołnierz Batalionu „Zośka” 2. kompanii „Rudy” plutonu „Alek”. Przez wiele lat był...

zobacz więcej

Marek Tukiendorf urodził się w 1964 r. w Polskiej Cerekwi. Był chemikiem specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim i rektorem Politechniki Opolskiej od 2012 r.

Z informacji zamieszczonej na stronie opolskiej uczelni wynika, że w 1988 r. ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, potem Politechnice Opolskiej. W 1996 r. uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 r.

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), pełnił rolę przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska–Chiny – Instytut Konfucjusza w Opolu i angażował się w budowanie relacji polsko–chińskich.

W 2015 r. został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej. Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE, organizatorem polsko–niemieckiej konferencji Bridge 2016.Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był zasłużonym obywatelem miasta Opola.

źródło:

Zobacz więcej