Prezes UOKiK: Będziemy stanowczo reagowali na opóźnienia w płatnościach firm

Zgodnie z ustawą, która ma ograniczyć zatory płatnicze, od 2020 roku UOKiK będzie mógł nakładać kary na firmy, które nie płacą w terminie swoim kontrahentom (fot. Shutterstock/ Oleksiy Mark)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie stanowczo reagował w przypadku opóźnień w płatnościach firm wobec kontrahentów, ale będą okoliczności łagodzące – mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. – Sankcje będą mogły być zmniejszone, gdy dłużnik ureguluje zaległości – dodał.

Nieuczciwa sprzedaż w trakcie prezentacji. Rekordowa kara UOKiK-u

Prezes UOKiK nałożył ponad 2,7 mln zł kary na firmę VGET Polska. Spółka organizowała pokazy handlowe i wprowadzała konsumentów w błąd. To jedna z...

zobacz więcej

Zgodnie z ustawą, która ma ograniczyć zatory płatnicze, od 2020 r. UOKiK będzie mógł nakładać kary na firmy, które nie płacą w terminie swoim kontrahentom.

– Chodzi o to, by nie opłacało się finansować rozwoju firm kosztem niepłacenia kontrahentom, dostawcom – powiedział na konferencji prasowej prezes UOKiK.

Wyjaśnił, że urząd będzie mógł reagować, gdy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł do 2021 r. i 2 mln w późniejszych latach.

– Będziemy mieczem wymierzającym sprawiedliwość na podstawie zapisów tej ustawy – podkreślił Niechciał.

Według niego z problemem zatorów płatniczych boryka się nawet 80 proc. firm w Polsce.

Nad senackimi poprawkami do ustawy ograniczającej zatory płatnicze Sejm ma głosować w piątek. Następnie trafi ona do podpisu prezydenta.

źródło:

Zobacz więcej