Chwedoruk: PO może próbować przejmować rozpoznawalnych działaczy innych partii

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (fot. PAP/Rafał Guz)

Platforma może próbować przejmować rozpoznawalnych działaczy z innych partii, począwszy od SLD – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk. Odniósł się do oświadczenia Grzegorza Schetyny o formie startu w zbliżających się wyborach.

Schetyna: Koalicja partyjna zakończyła swój żywot

Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska – nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy...

zobacz więcej

Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował, że Platforma do wyborów parlamentarnych idzie jako Koalicja Obywatelska (tworzona przez PO, Nowoczesną i Inicjatywę Polską) poszerzona o społeczników, ekspertów i samorządowców. Do koalicji nie dołączy PSL i SLD.

W rozmowie z portalem tvp.info politolog Rafał Chwedoruk stwierdził, że z komunikatu, który wygłosił lider PO, płynie jedynie taki wniosek, że „wiemy, że nic nie wiemy”.

– Ten komunikat sprawia wrażenie raczej rozpoczęcia kolejnego etapu negocjacji – powiedział i dodał, że zaprezentowana formuła jest bardzo otwarta.

– Sprawia to wrażenie prób odwołania się do tej części PSL, która woli iść w Koalicji ze względu na większą pewność zdobycia jakichkolwiek mandatów, inaczej niż ta, która wolałaby samodzielny start – stwierdził.

– Jest to też próbą uderzenia w SLD, które poprzez ilość europosłów i wcześniejszy wynik do Sejmików, trochę się względem Platformy umocniło, co z oczywistych powodów budziło wewnątrz samej platformy ambiwalentne reakcje – powiedział portalowi tvp.info Chwedoruk.

„Schetyna fatalnie rozegrał całą sytuację. Powinni go zmienić jeszcze przed wyborami”

Całe to zamieszanie, z którego nic nie wynikło, uderza w wizerunek opozycji. Na dodatek Grzegorz Schetyna roztrwonił swój autorytet. On powinien...

zobacz więcej

Zdaniem politologa to sygnał, że „Platforma pójdzie de facto sama do wyborów”, ale sformułowania płynące z komunikatu mogą świadczyć o tym, że Platforma spróbuje przejmować z innych partii rozpoznawalnych, lokalnych działaczy. – Począwszy od SLD – dodał.

– Nie przypisywałbym temu komunikatowi decydującej roli, bo tego typu ostatecznych komunikatów już kilka w wykonaniu partii opozycyjnych w ostatnich tygodniach słyszeliśmy, a chyba żaden z nich nie okazał się być ostatecznie pewnym – oznajmił.

Zdaniem Chwedoruka „dzisiejsza informacja pogłębia chaos”. – Dla wielu wyborców opozycyjnych partii, zwłaszcza takich, którzy są mniej na co dzień zaangażowani w politykę, czyni jeszcze bardziej niezrozumiałymi owe formy rywalizacji między partiami opozycyjnymi – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej